Kolejna porażka SCO w sporze z Novellem

Kolejna porażka SCO w sporze z Novellem

31.03.2010 14:14, aktualizacja: 31.03.2010 18:59

Amerykański sąd rozstrzygnął sprawę na niekorzyść firmy SCO Group, która oskarżyła Novella o nielegalne wykorzystanie praw patentowych dotyczących systemu operacyjnego Unix. SCO Group przegrała sprawę już po raz drugi.

Sprawa ciągnie się od lat, a swoje korzenie ma w 1993 r. kiedy to Novell wykupił kod źródłowy Uniksa od AT&T. Jednak prawa do części patentów rości sobie firma SCO Group. Toczy ona regularną wojnę z Novellem o prawa do Uniksa, starając się przekonać sąd, że konkurent nielegalnie korzysta z patentów. W trakcie wcześniejszych spraw sądowych SCO Group zmuszony był ogłosić bankructwo w 2007 r. Firma przegrała wcześniejszy proces z Novellem i została zobowiązana do zapłaty 2,5 mln dolarów opłat licencyjnych. Jednak w 2009 r. sąd apelacyjny zgodził się na ponowne rozpatrzenie wniosku SCO Group. Po trwającym 3 tygodnie procesie sąd stanowy w Salt Lake City potwierdził wcześniejsze wyroki: właścicielem praw do Uniksa jest Novell.

W notce prasowej opublikowanej na stronie Novella czytamy, że dzięki wygranemu procesowi może dalej promować system Linux. Z kolej gazeta The Salt Lake Tribune donosi, że SCO Group nie ma zamiaru wycofywać się z walki o swoje prawa do Uniksa. Jak potwierdził sędzia Edward Cahn, wciąż toczy się proces w podobnej sprawie przeciwko IBM.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)