Kolejne kłopoty chińskiej wyszukiwarki Google

Kolejne kłopoty chińskiej wyszukiwarki Google

29.06.2010 14:39, aktualizacja: 30.06.2010 11:19

W związku z cenzurowaniem wyszukiwarki Google w Chinach została ona przeniesiona do Hongkongu. Adres był jednak ten sam - Google.cn. Taki stan rzeczy nie podoba się jednak władzom w Pekinie...

Pod koniec marca informowaliśmy, że Google przeniósł swoją chińską wersję wyszukiwarki na nowy adres - Google.com.hk. Wcześniejsza strona - Google.cn - automatycznie przekierowuje do nowej witryny. Celem takiego postępowania była chęć ominięcia cenzury w Chinach. Niestety, jak informuje Google, pekińskie władze nie zgadzają się na takie rozwiązanie. Jeśli do środy firma nie zaprzestanie przekierowywania internautów na nowy adres, rząd nie odnowi z nią umowy. Bez niej, czytamy na blogu firmy, Google nie może korzystać z chińskiej domeny .cn.

Nie wiadomo jeszcze, jak skończy się historia z chińską wersją wyszukiwarki. Firma zapowiada, że w ciągu najbliższych dni zakończy przekierowywanie internautów i uruchomi nową wersję Google.cn. Będzie ona oferowała odnośniki do Google.com.hk. Użytkownik będzie mógł wówczas skorzystać z cenzurowanej, chińskiej wyszukiwarki lub samemu przejść do nieocenzurowanej wersji w Hongkongu. Pozwoliłoby to na ominięcie zakazu wydanego przez pekiński rząd. Google próbuje obecnie wykonać karkołomny szpagat między deklarowanym wspieraniem wolności słowa w Chinach, a uległością wobec władz. Czy uda się znaleźć złoty środek - przekonamy się niedługo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)