Kolejne pozwy za piractwo - tym razem nawet 150 tysięcy

Kolejne pozwy za piractwo - tym razem nawet 150 tysięcy
14.06.2010 16:44

Organizacja U.S. Copyright Group (USCG) przygotowuje kolejne pozwy wobec osób nielegalnie rozpowszechniających filmy w Internecie - w sumie może ich być nawet 150 tysięcy.

Tydzień temu informowaliśmy o innej akcji USCG. Organizacja pozwała do sądu ponad 700 osób, które w sieci BitTorrent pobierały i udostępniały film „The Hurt Locker”. Jako dowód oskarżenia przedstawiono adresy IP internautów. Sprawa dopiero zaczyna się rozwijać. Jak poinformował na stronach organizacji Thomas Dunlap, USCG obecnie śledzi w Internecie około 300 różnych filmów, które rozpowszechniane są niezgodnie z prawem. Internauci korzystający z sieci BitTorrent mogą spodziewać się pozwów do sądu. W sumie może ich trafić nawet 150 tys. Każdy z pozwanych może przyjąć ugodę i zapłacić do 2,5 tys. dolarów za udział w nielegalnym procederze.

Serwis TorrentFreak ustalił, że pozywanie internautów do sądu może być całkiem lukratywnym przedsięwzięciem. USCG ma pobierać nawet 70% od wygranej sumy. Reszta trafi do kieszeni producenta filmu. Nie wiadomo jednak, czy organizacji powiodą się plany. W zeszłym tygodniu jeden z amerykańskich sędziów zażądał wyjaśnień, dlaczego przedstawiono mu całą listę pozwanych i czy nie narusza to prawa federalnego. Jeśli okaże się, że USCG nie może kierować zbiorowych pozwów, plany stawiania internautów przed sądem znacznie się skomplikują.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)