Komputer dla gracza za 3000 zł. Pojedynek Radeona RX 470 z GeForce GTX 1060

Strona głównaKomputer dla gracza za 3000 zł. Pojedynek Radeona RX 470 z GeForce GTX 1060
03.02.2017 18:37
Komputer dla gracza za 3000 zł. Pojedynek Radeona RX 470 z GeForce GTX 1060

Przyszedł czas na zaprezentowanie komputera dla gracza w budżecie około 3000 złotych. W tym materiale będziemy działać dwutorowo i pokażemy możliwości zbudowania komputera w oparciu o dwie różne karty graficzne w bardzo zbliżonej do siebie cenie. To nowa formuła i chętnie przeczytamy Wasze opinie na ten temat. Czy taki format prezentacji komputera dla gracza jest dla Was bardziej atrakcyjny? Tymczasem zapraszamy do obejrzenia naszego wideo i podzielenia się opiniami!

bELoQMut

Konfiguracja opiera się na procesorze AMD FX-8300, który pracuje z częstotliwością 3,3 GHz. To wersja Black Edition, którą z powodzeniem będzie można jeszcze podkręcić. Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo na ten temat, który znajduje się niżej. Procesor został osadzony na rewelacyjnej płycie pod podstawkę AM3+, MSI 970A Gaming Pro Carbon. Wyróżnia się ona dyskretnym podświetleniem, przyzwoitą sekcją zasilania i całkiem dobrymi możliwościami OC. W komplecie znalazły się pamięci Corsair Vengeance 2x4GB 1866MHz. Zdecydowaliśmy się na dysk SATA m.2, to model o pojemności 256 GB z serii 600p. Może się on pochwalić rewelacyjną prędkością odczytu na poziomie 1500 MB/s! Tu może pojawić się alternatywa w postaci osobnego dysku SSD na system o mniejszej pojemności i dysku talerzowego na dane. Wasz wybór! Pozostałe elementy to zasilacz SilentiumPC Vero L1 o mocy 500 Watów i obudowa SilentiumPC Brutus M10.

Tu bardzo ważna uwaga, pamiętajcie że ceny poszczególnych podzespołów mogą się różnić. W trakcie przygotowywani materiału ceny kart graficznych zmieniały się od 1000 do nawet 930 złotych, wzrastały ceny pamięci RAM i dysków SSD. Cały czas jednak poruszamy się w zbliżonym do 3000 złotych budżecie.

Wybrałeś MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB

Karta MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB to rozsądny wybór w tym przedziale cenowym (około 1000 złotych). Karta jest fabrycznie podkręcona, rdzeń taktowany jest zegarem 1242 MHz a pamięci GDDR5 pracują z efektywnym zegarem 6600 MHz. Oto jak przedstawia się wydajność całego komputera z kartą MSI.

Komputer dla gracza za 3000 złotych z kartą MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB

W tym scenariuszu Radeon RX 470 prezentuje się całkiem dobrze. Wydajność w wielu tytułach pozytywnie zaskakuje. Zwłaszcza w DirectX 12 i w API Vulcan. Martwi jednak co innego, cały komputer potrafi łyknąć prawie 350 Watów.

bELoQMuv

Wybrałeś Palit GeForce GTX 1060 3GB Dual

GTX 1060 to praktycznie jedyna alternatywa dla Radeon RX 470. W dodatku w grę wchodzi wariant z pamięcią 3GB. Karta Palit GeForce GTX 1060 3GB Dual kosztuje właściwie tyle samo co zaprezentowana wyżej karta od MSI, też w okolicach 1000 złotych. Oto jak wypada w testach jednostka z kartą od Palita.

Komputer dla gracza za 3000 złotych z kartą Palit GTX 1060 3GB Dual

Karta Palita osiąga całkiem przyzwoite wyniki. Zwłaszcza w środowisku DirectX 11. Jej wydajność będzie dla części z Was z pewnością zadowalająca. Zwłaszcza że komputer wyposażony w tą kartę nie jest tak łasy na waty. Jednostka przy maksymalnym obciążeniu pobiera z gniazdka do 250 W. To dużo mniej niż konkurencyjne rozwiązanie.

Wnioski

Ciężko wydać jednoznaczny werdykt, która konfiguracja jest lepsza. Komputer z kartą MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB jest bardziej przyszłościowy, choć jego apetyt na waty martwi. I to już przy jednej karcie, a co będzie, kiedy zechcemy dołożyć drugi taki model? Na całe szczęście dokładanie drugiej karty nie będzie konieczne przez dłuższy czas. Wydajność tej konfiguracji powinna wystarczyć na lata.

bELoQMuB

Konfiguracja z Palitem GTX 1060 3GB Dual również ma swoje zalety, lecz z czasem będzie ich coraz mniej. Zaprezentowany model karty wydaje się produktem zaledwie „na teraz”, który obroni się wynikami w większości tytułów. Mniejsza pamięć wideo może dać znać o sobie bardzo szybko i konieczne będzie schodzenie z detalami w grach na średnie. Oczywiście możemy się szarpnąć na kartę z większą pamięcią. To powinno sprawę załatwić, jednak będzie nas nieco kosztować.

Dla ułatwienia wyboru podajemy kilka cyferek z benchmarków i gier. 3DMark Time Spy, Radeon 3492 pkt, GeForce 3570 pkt. W grze Battlefield 1 karta Radeon osiąga minimum 70 klatek, GeForce natomiast na 80 kończy. W Deus Ex: Mankind Divided Radeon osiąga w granicach 40-50 klatek, GeForce ledwie 20-30. Natomiast w Wiedźminie 3 GeForce wyprzedza Radeona o przysłowiowy włos. W Forza Horizon 3 na Radeonie mamy średnio 40, GeForce bliżej 30 klatek na sekundę.

Podkręcamy procesor i grafikę, mocy przybywaj!

Z racji tego, że udało nam się oszczędzić kilkadziesiąt złotych, postanowiliśmy wymienić chłodzenie dostarczane przez AMD razem z procesorem. Wybór padł na sprawdzony już cooler SilentiumPC Spartan 3 LT, który przewija się w naszych materiałach. Koszt niewielki, zaledwie 65 złotych. Oto, co udało się wycisnąć z procesora AMD FX-8300 i karty MSI Radeon RX 470 Gaming X 4GB.

Podkręcamy komputer dla gracza za 3000 złotych, mocy przybywaj!

Dosłownie w moment podbiliśmy zegar procesora z nominalnych 3,3 GHz do 4,4 GHz. Jeśli chodzi o grafikę, to rdzeń udało się podbić do 1380 MHz a pamięci do 1850 MHz. Wynik końcowy jest taki, że komputer przyspieszył, jednak zostało to okupione dużym wzrostem zapotrzebowania na energię. Cała jednostka potrafiła połknąć powyżej 450 Watów. Zabawa w OC przynosi pewne korzyści, jednak jest to okupione potężnym wzrostem poboru prądu przez komputer i podniesieniem wymagań co do zasilacza. Przykładowy zasilacz SilentiumPC 500 Watów pracował na granicy swoich możliwości.

bELoQMuC

Na koniec słowo dla tych, którzy podważą pomysł komputera na podstawce AM3+ i wysłużonego FX 8300 od AMD. Przecież za rogiem czai się Ryzen ze swoją mityczną już wydajnością i bardzo atrakcyjną ceną. Tak, Ryzeny mogą namieszać na rynku, jednak płyty i procesory na podstawce AM3+ nie znikną, będą one nadal w obiegu i po premierze Ryzena mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne cenowo. A Ryzen? Ten celuje w pułap cenowy zdecydowanie wyższy niż prezentowany tu procesor za 500 złotych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELoQMvr