Koniec aplikacji Microsoft Reader

Koniec aplikacji Microsoft Reader

Wojciech Kowasz
16.08.2011 10:40

Microsoft po cichu kończy żywot aplikacji Reader i swojego formatu e-booków — LIT.

Po 8 listopada nie będą już wydawane nowe książki elektroniczne i inne materiały w formacie LIT odczytywanym przez Microsoft Reader. Sama aplikacja zniknie z Internetu 30 sierpnia 2012 roku, ale kto pobierze ją wcześniej, będzie mógł jej nadal używać i odczytywać zapisane w formacie Microsoftu książki.

Reader jest mało znaną, zwłaszcza na polskim rynku, aplikacją do odczytu e-booków. Była to bardzo wczesna propozycja Microsoftu dla entuzjastów czytania elektronicznych książek na komputerach PC, a później również na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą systemu Windows. Reader był obecny od 2000 roku, kiedy e-papier i zaawansowane czytniki typu Kindle nie były jeszcze komercyjnie dostępne. Zamiast e-atramentu aplikacja Microsoftu używała technologii ClearType. Mało kto wie, że Microsoft Reader był debiutem tej właśnie techniki wygładzania czcionek, która wraz z Windows XP trafiła pod strzechy dla chętnych, a wraz z Windows Vista stała się domyślnie włączona na wszystkich nowych instalacjach.

Wygląda na to, że Microsoft Reader znacząco wyprzedził rynek i w momencie swojej premiery nie znalazł jeszcze oczekiwanego zainteresowania. Dopiero po latach, wraz z popularyzacją bardziej zaawansowanych rozwiązań sprzętowych, takich jak właśnie e-atrament, wzrosło zainteresowanie czytaniem e-booków. Wtedy jednak Microsoft nie miał już wiele do zaoferowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)