Koniec Flasha! Adobe potwierdza, że porzuci wsparcie w 2020

Koniec Flasha! Adobe potwierdza, że porzuci wsparcie w 2020

Koniec Flasha! Adobe potwierdza, że porzuci wsparcie w 2020
25.07.2017 20:18, aktualizacja: 26.07.2017 09:46

O zaskoczeniu nie może być mowy, ten dzień musiał w końcu nadejść. Po tym, jak największe przeglądarki zrezygnowały z domyślnej obsługi apletów Flash, koniec samego Flasha potwierdziło samo Adobe. Na oficjalnym blogu producenta ukazał się komunikat, który informuje, że wsparcie dla Flasha zostanie zakończone po roku 2020.

Powody są jasne, a Adobe nie sili się na owijanie w bawełnę. Przez ostatnie lata takie standardy, jak HTML5, WebGL i w końcu WebAssembly całkowicie pozbawiły deweloperów konieczności korzystania z flashowych apletów. Główną różnicą jest w przypadku wszystkich wymienionych technologii brak konieczności stosowania (dziurawych) wtyczek, bez których nie mógł obejść się Flash.

We'll stop updating & distributing Flash Player by the end of 2020. More about our plans & a look at what’s next: https://t.co/P925Dozz6k pic.twitter.com/4Ss82ZfdeI

— Adobe (@Adobe) 25 lipca 2017W ciągu następnych trzech lat Adobe wciąż będzie wydawał aktualizacje. Po 2020 wszelkie wsparcie zostanie zakończone. Decyzja jednak została uzgodniona ze wszystkimi największymi partnerami, którzy opublikowali już własne stanowiska, w których zarysowuje przyszłość produktów i usług, które wciąż oparte są na Flashu.

Apple, Microsoft, Google oraz Mozilla zapowiedzieli, że możliwość korzystania z Flasha na żądanie będzie stopniowo wyłączana. Biorąc pod uwagę, że w przeglądarkach wszystkich wymienionych korporacji od dawna aplety są obsługiwane wyłącznie na żądanie, trudno mówić o przełomie. Na pewno jednak stwierdzenie, że już za 2 lata nie zobaczymy w Sieci flashowych apletów, wyznacza koniec pewnej ery.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)