Koniec monopolu wyszukiwarki Google. Świetne wiadomości dla DuckDuckGo

Koniec monopolu wyszukiwarki Google. Świetne wiadomości dla DuckDuckGo
20.01.2020 09:32
Kończy się przeglądarkowy monopol Google'a / fot. Oskar Ziomek
Kończy się przeglądarkowy monopol Google'a / fot. Oskar Ziomek

Już od 1 marca 2020 roku europejscy użytkownicy smartfonów z systemem Android otrzymają możliwość wyboru wyszukiwarki. Teraz Google ujawnia, które opcje będzie oferować swoim klientom. Przy okazji przedstawiono listę najpopularniejszych wyszukiwarek na Androidzie.

Dobrze jest mieć wybór i móc postawić na swoim. Ale nie w każdym przypadku ma to rzeczywiście znaczenie. Od 1 marca będziemy mogli wybierać wyszukiwarkę na Androidzie. W niektórych urządzeniach ekran wyboru może pojawiać się już teraz. W redakcji mieliśmy już okazję spotkać się z takim przypadkiem, podczas pierwszego uruchomienia jednego z tabletów.

Walka z monopolem Google'a jest walką z wiatrakami. Nie trzeba być jasnowidzem żeby wiedzieć, że większość (pewnie nawet 99 proc.) i tak wybierze wyszukiwarkę firmy z Mountain View. Pozostali zapewne DuckDuckGo. I wcale nie potrzebują takiej możliwości, bo sami potrafią sobie ją zmienić. Google przedstawiło także listę najpopularniejszych wyszukiwarek dla urządzeń z systemem Android, która tylko potwierdza powyższe stwierdzenie.

350326180530179476

Google ogłasza, które wyszukiwarki da Europejczykom do wyboru

Prócz wyszukiwarki Google, wybrano zaledwie trzy alternatywy. Są nimi: Yahoo, DuckDuckGo oraz Bing. O wybór podstawowego narzędzia zostanie zapytany każdy użytkownik, podczas konfiguracji systemu Android przy pierwszym uruchomieniu. Będzie ona zarówno działać w przeglądarce Chrome, jak i z pomocą wyszukiwania na głównym ekranie.

Google zostało zmuszone do pozostawienia wyboru wyszukiwarki użytkownikom w związku z orzeczeniem antymonopolowym UE z marca ubiegłego roku. Wtedy też firma z Mountain View została ukarana grzywną w wysokości 4,34 miliarda euro. Wcześniej Google nie dawał możliwości wyboru przeglądarki oraz wyszukiwarki podczas pierwszej konfiguracji systemu.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)