Koniec monopolu wyszukiwarki Google. Świetne wiadomości dla DuckDuckGo

Kończy się przeglądarkowy monopol Google'a / fot. Oskar Ziomek
Kończy się przeglądarkowy monopol Google'a / fot. Oskar Ziomek
Arkadiusz Stando

20.01.2020 09:32

Już od 1 marca 2020 roku europejscy użytkownicy smartfonów z systemem Android otrzymają możliwość wyboru wyszukiwarki. Teraz Google ujawnia, które opcje będzie oferować swoim klientom. Przy okazji przedstawiono listę najpopularniejszych wyszukiwarek na Androidzie.

Dobrze jest mieć wybór i móc postawić na swoim. Ale nie w każdym przypadku ma to rzeczywiście znaczenie. Od 1 marca będziemy mogli wybierać wyszukiwarkę na Androidzie. W niektórych urządzeniach ekran wyboru może pojawiać się już teraz. W redakcji mieliśmy już okazję spotkać się z takim przypadkiem, podczas pierwszego uruchomienia jednego z tabletów.

Walka z monopolem Google'a jest walką z wiatrakami. Nie trzeba być jasnowidzem żeby wiedzieć, że większość (pewnie nawet 99 proc.) i tak wybierze wyszukiwarkę firmy z Mountain View. Pozostali zapewne DuckDuckGo. I wcale nie potrzebują takiej możliwości, bo sami potrafią sobie ją zmienić. Google przedstawiło także listę najpopularniejszych wyszukiwarek dla urządzeń z systemem Android, która tylko potwierdza powyższe stwierdzenie.

Obraz

Google ogłasza, które wyszukiwarki da Europejczykom do wyboru

Prócz wyszukiwarki Google, wybrano zaledwie trzy alternatywy. Są nimi: Yahoo, DuckDuckGo oraz Bing. O wybór podstawowego narzędzia zostanie zapytany każdy użytkownik, podczas konfiguracji systemu Android przy pierwszym uruchomieniu. Będzie ona zarówno działać w przeglądarce Chrome, jak i z pomocą wyszukiwania na głównym ekranie.

Google zostało zmuszone do pozostawienia wyboru wyszukiwarki użytkownikom w związku z orzeczeniem antymonopolowym UE z marca ubiegłego roku. Wtedy też firma z Mountain View została ukarana grzywną w wysokości 4,34 miliarda euro. Wcześniej Google nie dawał możliwości wyboru przeglądarki oraz wyszukiwarki podczas pierwszej konfiguracji systemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)