Koniec pieniądza jaki znamy? Nadchodzi cyfrowe Euro

Koniec pieniądza jaki znamy? Nadchodzi cyfrowe Euro
Redakcja

28.02.2021 12:16

Europejski Bank Centralny przedstawił koncepcję emisji cyfrowej waluty euro. Jej wprowadzanie miałoby się wiązać z możliwością zakładania darmowych rachunków. Pomysł ocenia m.in. Narodowy Bank Polski.

Pomysł Europejskiego Banku Centralnego może zostać pilotażowo wprowadzony już w kwietniu. Jeśli tak się stanie, jego możliwości i zastosowanie będą początkowo bardzo ograniczone. Wirtualna waluta nie może bowiem uderzyć w prywatne instytucje finansowe, ani wywołać paniki na rynkach. Zwłaszcza w obecnych warunkach.

"Część banków centralnych analizuje możliwość wprowadzenia tzw. pieniądza cyfrowego banku centralnego. My również analizujemy zagadnienia związane z pieniądzem cyfrowym banku centralnego (...)" – mówi Adam Glapiński, szef NBP w rozmowie z PAP.

Dodaje, że sytuacja jest obserwowana i analizowana przeze szereg ekspertów. "Przyglądamy się, rozważamy, śledzimy publikacje międzynarodowe na ten temat. Rozmawiamy z przedstawicielami innych banków. Trudno coś jednoznacznie powiedzieć" – tłumaczy. Przyznaje również, że w środowisku finansowym przeważają raczej negatywne wnioski.

Na czym ma w ogóle polegać koncepcja EBC? W teorii mieszkańcy strefy euro będą mogli zakładać rachunki w Europejskim Banku Centralnym i trzymać na nich cyfrową walutę. Gdyby tak się stało czekała by nas prawdziwa rewolucja finansowa. Ale do jej wprowadzenia jeszcze daleka droga.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (252)