Koniec pieniądza jaki znamy? Nadchodzi cyfrowe Euro

Strona głównaKoniec pieniądza jaki znamy? Nadchodzi cyfrowe Euro
28.02.2021 12:16
Koniec pieniądza jaki znamy? Nadchodzi cyfrowe Euro
Redakcja
Redakcja

Europejski Bank Centralny przedstawił koncepcję emisji cyfrowej waluty euro. Jej wprowadzanie miałoby się wiązać z możliwością zakładania darmowych rachunków. Pomysł ocenia m.in. Narodowy Bank Polski.

Pomysł Europejskiego Banku Centralnego może zostać pilotażowo wprowadzony już w kwietniu. Jeśli tak się stanie, jego możliwości i zastosowanie będą początkowo bardzo ograniczone. Wirtualna waluta nie może bowiem uderzyć w prywatne instytucje finansowe, ani wywołać paniki na rynkach. Zwłaszcza w obecnych warunkach.

"Część banków centralnych analizuje możliwość wprowadzenia tzw. pieniądza cyfrowego banku centralnego. My również analizujemy zagadnienia związane z pieniądzem cyfrowym banku centralnego (...)" – mówi Adam Glapiński, szef NBP w rozmowie z PAP.

Dodaje, że sytuacja jest obserwowana i analizowana przeze szereg ekspertów. "Przyglądamy się, rozważamy, śledzimy publikacje międzynarodowe na ten temat. Rozmawiamy z przedstawicielami innych banków. Trudno coś jednoznacznie powiedzieć" – tłumaczy. Przyznaje również, że w środowisku finansowym przeważają raczej negatywne wnioski.

Na czym ma w ogóle polegać koncepcja EBC? W teorii mieszkańcy strefy euro będą mogli zakładać rachunki w Europejskim Banku Centralnym i trzymać na nich cyfrową walutę. Gdyby tak się stało czekała by nas prawdziwa rewolucja finansowa. Ale do jej wprowadzenia jeszcze daleka droga.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (252)