Koniec sporu o Uniksa

Koniec sporu o Uniksa11.06.2010 15:25

Amerykański sąd kolejny raz rozstrzygnął sprawę na niekorzyść firmy SCO Group, która oskarżyła Novella o nielegalne wykorzystanie praw patentowych dotyczących systemu Unix. Sąd zakończył w ten sposób ciągnący się od lat spór.

Sędzia Ted Stewart odrzucił prośbę o ponowne przesłuchanie świadków i zbadanie materiałów dotyczących sprawy. Zabiegali o to prawnicy SCO Group po przegranej w marcu apelacji. Jak dowiedział się serwis The Register, sąd zadecydował, że nie ma poważniejszych przesłanek ku wznowieniu procesu, a przedstawione materiały nie wnoszą nic nowego do sprawy. Co więcej, stwierdzono, że przedstawieni przez SCO Group świadkowie są finansowo związani ze spółką, co może znacznie wpłynąć na ich zeznania. Sprawa została zamknięta, a według ustaleń sądu prawo do Uniksa posiada Novell.

Sprawa korzenie ma w 1993 r. Wtedy to Novell zakupił kod źródłowy Uniksa od operatora telefonicznego AT&T. Jednak prawa do części patentów rościła sobie również firma SCO Group. Przez lata toczyła ona wojnę z Novellem o to kto jest właścicielem systemu Unix. W międzyczasie, na skutek przegranych spraw w sądzie, SCO Group zmuszony był ogłosić bankructwo. Miało to miejsce w 2007 r., kiedy to sąd nakazał firmie zapłacić Novellowi 2,5 mln dolarów opłat licencyjnych. Dwa lata później, w 2009 r., sąd apelacyjny zgodził się na ponowne rozpatrzenie wniosku SCO Group. Proces zakończył się pod koniec marca tego roku wygraną firmy Novell.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)