Kontenery, mikroserwisy i… GIF-y. Sesja Linuksowa już jutro!

Kontenery, mikroserwisy i… GIF‑y. Sesja Linuksowa już jutro!

Sesja Linuksowa. (Pixabay)
Sesja Linuksowa. (Pixabay)
Kamil J. Dudek
05.04.2019 09:04

Już jutro w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej odbędzie się Sesja Linuksowa. Celem Sesji jest promowanie idei Open Source i wolnego oprogramowania. Przekrój tematyczny konferencji branżowych jest doskonałym wyznacznikiem aktualnych trendów w danej dziedzinie. Dlatego wyciąg z Agendy pozwala przekonać się, co jest dziś „modne” w Linuksie i Open Source. W żadnym wypadku nie są to dywagacje na temat najlepszego wariantu graficznego Ubuntu ani dyskusje o LibreOffice. Systemy linuksowe dźwigają dziś imponujące obciążenie (workloads), oparte o silne oprogramowanie.

Obraz

Agenda

Konferencję otwierają dwa anglojęzyczne tematy: Enabling AI at the edge using open source oraz Deep Learning revolution. Będzie zatem mowa nie tylko o stosie technologicznym, ale także o potencjalnych implikacjach etycznych. Czeka nas również porcja informacji na temat zmian w kernelu (Jak zmienia się jądro Linuksa) i najnowszych narzędziach w dziedzinie Ciągłej Integracji (Zuul v3 - CI/CD nowej generacji). Nie zabraknie również tematów z zakresu konteneryzacji, a więc szalenie popularnej metodzie dystrybucji systemów do wdrożeń. Maciej Lasyk opowie O bezpieczeństwie kontenerów linuksowych, po prezentacji na temat metodyki sprzęgania Jenkinsa z Kubernetesem. Czeka nas także krótki wykład o meandrach implementacji obsługi formatu GIF.

(fot. Akademickie Stowarzyszenie Informatyczne)
(fot. Akademickie Stowarzyszenie Informatyczne)

W niedzielę będzie mowa między innymi o zaporach i filtrach (Wydajne filtrowanie pakietów przy pomocy jądra Linuksa i BPF) oraz o tym, czy mikroserwisy są lekiem na przyszłość, czy może buzzwordem w ofert pracy, co przedstawi Bartłomiej Kuczyński. Nie byłaby to inicjatywa linuksowa, gdyby nie padło też parę słów o nieco bardziej egzotycznych językach programowania. Tym razem będzie to Lua oraz Haskell (API Gateway w blasku księżyca i Czysty Serwer). Podczas wieczornych Lightning Talków będzie można wymienić się swoimi opiniami, na przykład o tym, że wyżej wymienione języki wcale nie są egzotyczne.

Będziemy tam

Przygotujemy dla Was relację z wydarzenia, przytaczając najciekawsze tematy i opinie. Spotkanie jest wszak doskonałą platformą do dyskusji. Prelekcje będą też dostępne online, jako strumień i nagranie. Udział w konferencji jest darmowy, a zaprasza na nią Organizator, czyli Akademickie Stowarzyszenie Informatyczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)