Kto zajmie się Internetem szerokopasmowym?

Kto zajmie się Internetem szerokopasmowym?
22.03.2010 11:57

Rządy USA i Anglii wprowadzają plany zakrojone na udostępnienie Internetu szerokopasmowego swoim obywatelom. Pojawiają się także prywatne inicjatywy - szybki dostęp do Sieci chce zapewniać m.in. Google. Co ciekawe, również polskie władze zaczynają powoli dostrzegać potrzebę przyśpieszenia Internetu.

Jak czytamy w relacji serwisu TechCrunch, Gordon Brown, premier Wielkiej Brytanii, zapowiedział na konferencji Building Britain's Digital Future w Londynie nowy projekt mający udostępnić Internet szerokopasmowy dla wszystkich Brytyjczyków. Do 2020 r. ma być on dostępny we wszystkich gospodarstwach domowych w Anglii. Aby tego dokonać brytyjski rząd chce współpracować z prywatnymi firmami, ale uruchomić także specjalną fundację - Instytut Nauk Internetowych, która otrzyma 30 mln funtów na rozwój badań. Podobne plany mają również amerykańskie władze - Federalna Komisja ds. Komunikacji (FCC) rozpoczęła prace nad Narodowym Planem Szerokopasmowym, który ma dostarczyć szybki Internet do 85% amerykańskich domów. Program ma być również zrealizowany do 2020 r., jednak już spotkał się z krytyką. Jak zauważył prof. Yochai Benkler z Harvardu, plan doprowadzi do monopolizacji usługi. Spora część Amerykanów nie będzie miała żadnej alternatywy wobec oferowanego przez rząd Internetu szerokopasmowego.

Prace nad szybszym dostępem do Sieci prowadzi również Google. O ile w planach rządu USA jest wprowadzenie szerokopasmowego Internetu o prędkości 100 megabitów na sekundę, o tyle Google chce udostępnić gigabit. W dodatku ma zamiar wprowadzić usługę znacznie szybciej, niż władze USA. Usługa Google’a będzie jednak dostępna na mniejszą skalę - firma chce wprowadzić dla ok. 1 mln gospodarstw domowych. Natomiast rząd polski ma zamiar w kwietniu uchwalić ustawę, która sprowadzi Internet szerokopasmowy pod strzechy. Do 2013 r. możemy wykorzystać około 1 mld euro na regionalne i lokalne sieci szerokopasmowe. Dzięki ułatwieniom prawnym samorządy będą mogły lepiej wykorzystać te pieniądze. Ma im pomóc także Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)