Ktoś zrobił mikroukład wyłącznie do Dooma. Użył 666 linijek kodu

Ktoś zrobił mikroukład wyłącznie do Dooma. Użył 666 linijek kodu

Doom, fot. AceSVK
Doom, fot. AceSVK
12.05.2020 10:21

Grę Doom odpalano już na wielu urządzeniach, nawet tak nietypowych, jak aparat fotograficzny, czy też... bankomat. Ten nieśmiertelny klasyk został teraz uwieczniony na mikrokomputerze – stworzono go w jednym celu, a jego autor użył bardzo specyficznej liczby linijek kodu.

Doom na mikroukładzie, CPU zbędne. 666 linijek kodu

Sylvain Lefebvre stworzył "DooM-chip", który oparty jest o układ CycloneV FPGA. Co ciekawe nie trzeba było do tego angażować do tego w tradycyjnym sensie procesora. Algorytmy, tablice LUT oraz przerzutniki służące do przekazywania danych znajdują się bezpośrednio w układzie.

A najlepsze jest to, że francuski entuzjasta technologii wykorzystał do tego 666 linijek kodu. Bardziej adekwatnej liczby do gry o masakrowaniu piekielnych pomiotów się dobrać nie dało.

Gra działa w rozdzielczości 640 x 480 pikseli przy 60 FPS-ach.Wszystko mieści się w liczącym sobie zaledwie 768 kb module SDRAM na płycie FPGA. Istnieje opcja rozszerzenia pamięci, bo projekt Lefebvre to jedynie pierwszy poziom Dooma, legendarny E1M1.

Cały kod źródłowy projektu ma wkrótce pojawić się na Githubie. W przyszłości jego autor chciałby dodać m.in. więcej interakcji w grze, bo jego projekt to jedynie coś w stylu technicznego dema.

Ponadto twórca pragnie dodać potem obsługę joysticka oraz wprowadzić więcej źródeł światła w grze.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)