Lenovo Miix 2 10 – tablet i netbook z domieszką Windowsa

Lenovo Miix 2 10 – tablet i netbook z domieszką Windowsa

Lenovo Miix 2 10 – tablet i netbook z domieszką Windowsa
08.10.2014 15:59, aktualizacja: 16.10.2014 11:08

Lenovo Miix 2 10 mógłby być jednym z wielu niewyróżniających się niczym tabletówkonwertowalnych dostępnych na rynku, gdyby nie niezmiernie ciekawa i funkcjonalnastacja dokująca. Urządzenie działające pod kontrolą Windows 8.1 kusi nasmożliwościami i dopracowaniem detali.

Obraz

Pierwszy kontakt z tym tabletem jest niezmiernie pozytywny.Solidna obudowa i dobre wykonanie to niewątpliwe plusy tego modelu. Główny moduł niejest ciężki (waży około 630 gramów), aczkolwiek trzymając go w ręku, po dłuższym czasie użytkowania odczujemy jego wagę. Tablet po prawej stronie posiada przyciskigłośności oraz złącze do ładowarki. Lewa strona obudowy prócz włącznika zostaławyposażona w slot microSD, złącze microUSB, microHDMI, a także wyjściesłuchawkowe. Tablet posiada także dwa niewielkie głośniki sygnowane logiem JBL.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Stacja dokująca w Lenovo Miix 2 10 to jeden z większychplusów tego modelu. Moduł posiada pełną, niezmiernie wygodną klawiaturę, zwyraźną przestrzenią pomiędzy klawiszami. Nie uświadczymy tutaj pełnejklawiatury numerycznej lub oddzielnych przycisków funkcyjnych (dostęp do nichotrzymujemy poprzez przytrzymanie klawisza funkcyjnego), aczkolwiek podłączenie tabletu dostacji dokującej uczyni z Lenovo Miix 2 10 pełnoprawny netbook. Samapodstawka posiada również głośnik z tyłu (a dokładniej subwoofer) marki JBL, a także dwa, pełnowymiarowe porty USB 2.0 (niestety brak wersji z nowszym standardem 3.0). Dodajmy jeszcze, że od spoduLenovo dodało gumki antypoślizgowe, przydatne podczas pracy na śliskiejpowierzchni. Gładzik w tym modelu jest prosty i funkcjonalny.

Niestety zarówno stacja dokująca, jak i tablet są podatne na zarysowania. Plastik źle znosi wszelkie otarcia i zadrapania.Dłuższe użytkowanie zapewne spowoduje, iż dwa te moduły będą miały spororys. Szkoda, że nie zadbano o zastosowanie lepszej jakości plastików.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Tablet i stacja dokująca łączą się z sobą za pomocąmagnesów, które niemalże same nakierowują oba te elementy do prawidłowejpozycji. Dodatkowe żłobienie w podstawce pomaga spiąć oba moduły, a takżeustawia ekran pod stałym kątem 115 stopni. Niestety nie pomyślano o możliwość zmiany kąta nachylenia. Zapewne omawiane połączenie wydawać się może niezmierniedelikatne, aczkolwiek trzymany w ręku tablet może utrzymać podstawkę za pomocąwbudowanych magnesów. Niestety brak stałego łącznika powoduje, że podczasskładania i otwierania hybrydy, całość „lata” i nie jest zbyt stabilna.

W środku urządzenia znajdziemy czterordzeniowy procesorIntel Atom Z3740 o zegarze 1,33 GHz i 2 GB RAM. Dysk SSD matylko 64 GB, a użytkownikowi zostaje do zagospodarowanianiecałe 30 GB. Oczywiście możemy rozszerzyć pamięć masową poprzez slot microSD (maksymalnie 32 GB).Bateria w tym modelu ma pojemność 6600 mAh, co wystarcza nawet na 6 godzinsurfowania po Sieci. Podstawka z klawiaturą nie posiada dodatkowych ogniw.

Dotykowy ekran w tablecie zasługuje na dodatkowy akapit.Lenovo wyposażyło Miix 2 10 w matrycę IPS o przekątnej 10,1 cali irozdzielczości 1920×1200 px, co przekłada się na gęstość 224 ppi. Wyświetlany obraz jestklarowny i niezmiernie jasny, z dużymi kątami widzenia. Niestety wysokarozdzielczość na 10 calach niesie za sobą pewne niedogodności. Windows 8.1 wtrybie klasycznym posiada zdecydowanie za małe elementy, aby móc korzystać zfunkcji systemu za pomocą palca. Dopiero skalowanie interfejsu do poziomu 150%,a dla niektórych osób nawet do 200%, pozwala na w miarę wygodne użytkowanieokienek. Niestety nie zawsze takie powiększenie elementów graficznych systemudziała dobrze w każdej aplikacji. Tryb modern, mimo iż działa wyśmienicie zekranem dotykowym, dla niektórych osób będzie miał również trochę zbyt małą czcionkęprzy takiej rozdzielczości. Sam ekran chroniony jest grubym szkłem, aleniestety trochę mocniejsze przyciśnięcie palcem powoduje „pływanie” ekranu. Wcodziennym użytkowaniu zapewne tego nie odczujemy, jednakże dziwi brak lepszegozabezpieczenia wyświetlacza przed nadmiernym naciskiem.

W kwesti sprzętu warto dodać, iż Miix 2 posiada ładowarkę z niestandardowąkońcówkę. Na szczęście bateria może być ładowana także za pomocą portumicroUSB. Tablet posiada aparat tylny i przedni o rozdzielczości odpowiednio 5i 2 Mpix. Dodajmy, że jakość zdjęć jest słaba i kamerki znajdą zastosowaniejedynie do wideokonferencji. W testowanym modelu nie uświadczymy wewnętrznego modemu3G. Wybudowane głośniki w tablet nie są najwyższej  jakości, aczkolwiek dźwiękwydobywany z nich w połączeniu z subwooferem, może już się podobać.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

System Windows 8.1 na testowanym tablecie działał płynnie istabilnie. Mimo tylko 2 GB RAM nie dało się odczuć przycięć czy „czkawki”w jakiejkolwiek wbudowanej w system aplikacji. Dysk SSD sprawuje się w takich urządzeniach wyśmienicie, dzięki czemu Windows 8.1 startuje błyskawicznie, a całość nie sprawia problemów. Trochęszkoda, że użytkownik dostaje do dyspozycji niecałe 30 GB wolnej przestrzenidyskowej. Znając okienka od Microsoftu można przypuszczać, że w późniejszym użytkowaniu Windows zabierze jeszcze kilka GB miejsca na dysku na pliki systemowe. Samo oprogramowanie współpracuje wzorowo ze stacją dokującą. Nie ma problemu zodtwarzaniem dźwięku z głośników z przystawki, czy detekcji urządzeńpodłączonych poprzez USB. Dodatkowo połączenie obu modułów i zamknięcie „klapki” spowoduje uśpienie systemu, niczym w netbooku. Warto odnotować, że każdy model Miix 2 posiada zainstalowany pakiet biurowy Microsoft Office 2013 dla Użytkowników Domowych i Uczniów.

Testowany tablet dzięki „pełnej” wersji Windows 8.1 może byćwykorzystywany jako netbook, gdy podłączymy go do stacji dokującej. Oczywiścieprocesor Atom nie pozwoli na granie w gry, ale jako sprzęt do pracy w podroży,czy do surfowania po Sieci, sprawdzi się idealnie. Gdy odłączymy go odpodstawki i przełączymy w tryb Modern, otrzymamy funkcjonalny tablet,z całkiem sporą liczbą aplikacji. Oczywiście daleko jeszcze marketowi Windowsdo sklepów Androida czy iOS, ale baza oprogramowania w wersji„kafelkowej” rozwija się coraz prężniej. Warto odnotować, iż przy większymobciążeniu tablet robi się odczuwalnie cieplejszy w dolnym lewym rogu. Nieprzeszkadza to za mocno, ale przy dłuższym trzymaniu w tym miejscu dłoni, czujemy wyraźne wyższą temperaturę.

3DMARK 11
3DMARK 11

Lenovo Miix 2 10 jest ciekawym urządzeniem. Z jednej strony mamy do dyspozycji tablet z systemem Windows i interfejsem Modern, a z drugiej niewielki netbook z klasycznym, dobrze znanym wszystkim pulpitem z okienkami od Microsoftu. Taka dualność czyni ten model niezmiernie ciekawym i funkcjonalnym sprzętem. Miix 2 jako tablet sprawuje się świetnie. Dobry ekran i coraz większa liczba aplikacji, może przypaść do gustu wielu osobom. Jeśli podłączymy urządzenie do stacji dokującej, otrzymamy w pełni funkcjonalny netbook z Windows 8.1. Stałe nachylenie ekranu może nie zawsze być komfortowe, aczkolwiek dobór kąta większości użytkowników powinien odpowiadać.

Cena testowanego modelu wynosi około 1 400 zł. Za tę cenę otrzymamy tablet wraz ze stacją dokująca, która przeistoczy urządzenie w netbook z systemem Windows 8.1. Jeśli dodamy do tego jeszcze pełny pakiet Office 2013 dla Użytkowników Domowych i Uczniów oraz dobry ekran, to można śmiało powiedzieć, że warto zastanowić się nad zakupem tego modelu, mimo kilku wymienionych wcześniej wad.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)