LG HXD5 750 GB — mały piękniś z bogatym wnętrzem

LG HXD5 750 GB — mały piękniś z bogatym wnętrzem

01.09.2011 18:00, aktual.: 14.09.2011 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koreańscy producenci elektroniki już dawno nauczyli się, że produkt o atrakcyjnym wyglądzie sprzedaje się lepiej. Projektują więc wymyślne telewizory plazmowe, systemy kina domowego, panele LCD, smartfony, a nawet tak drobne urządzenia jak HXD5 — przenośny dysk twardy firmy LG, który trafił do naszego labu.

Obraz

Jego zgrabna, czarna obudowa ze srebrnymi wstawkami na pierwszy rzut oka wygląda bardzo atrakcyjnie. Zajmuje powierzchnię niewiele większą od dwóch kart kredytowych, przy grubości niespełna 1,5 cm. Niestety to co ładne na zdjęciach kiepsko sprawdza się w praktyce. Górna i dolna część plastikowej obudowy pokryta jest błyszczącym lakierem, który błyskawicznie łapie odciski palców. Częste przecieranie szmatką nie przynosi dobrych efektów — linie papilarne co prawa znikają, ale pojawiają się drobne ryski, nawet po użyciu bardzo miękkiej szmatki. Kupując LG HXD5 trzeba się więc pogodzić, że w trakcie użytkowania dysk będzie wyglądał mniej apetycznie niż tuż po wyjęciu z pudełka. Na szczęście sama obudowa wykonana jest porządnie, plastiki są dobrze spasowane. Blisko prawego dolnego narożnika, pod srebrnym paskiem ukryta jest dioda świecąca bladobiałym, nie irytującym światłem, sygnalizująca pracę urządzenia. W zestawie dostajemy kabel mini USB - USB o długości 50 cm.

Najważniejsze jednak to co w środku. Seria (H)XD5 jest obecna na rynku od dawna, ale producent sukcesywnie wprowadza nowsze modele o coraz to większej pojemności. W opisywanym HXD5U75GLS zainstalowano, wyprodukowany w Japonii, 2,5-calowy dysk Toshiba MK7559GSM o pojemności 750 GB (5400 obr./min, bufor 8 MB). Jego osiągi znacznie ogranicza zastosowany interfejs USB 2.0 i wbudowany kontroler. Średni odczyt danych zmierzony programem HD Tune Pro wyniósł około 31 MB/s, a zapis nie przekraczał 26 MB/s. Parametry te są na poziomie zbliżonym do innych dysków zewnętrznych tego typu. LG HXD5 nie jest więc demonem prędkości, ale sprawdzi się doskonale do tego, do czego jest przeznaczony — przenoszenia i archiwizacji danych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Istotną wartością dodaną jest dołączona wersja Essentials programu Nero BackItUp & Restore, o zaskakująco dużych możliwościach. Narzędzie to umożliwia sporządzanie kopii zapasowych ważnych plików lub całych partycji — na dysku twardym, płytach CD, DVD i Blu-ray, w sieci lokalnej czy na serwerze FTP. Z BackItUp & Restore dostarczane są też 2 pożyteczne dodatki: Nero Express — do nagrywania płyt oraz Nero RescueAgent — do odzyskiwania danych z uszkodzonych (np. mocno porysowanych) płyt. Mimo szeregu opcji (kopie pełne / przyrostowe, terminarz, polityka przechowywania kopii i wiele innych) obsługa BackItUp & Restore jest bardzo prosta za sprawą interfejsu i instrukcji obsługi w języku polskim, dołączonej na dysku twardym.

Dużą zaletą jest też atrakcyjnie skalkulowana cena dysku — w sklepie eMarket.pl, skąd otrzymaliśmy go do testów, LG HXD5 750 GB kosztuje 229 zł. Za te pieniądze dostajemy zgrabne urządzenie do przenoszenia i przechowywania danych, o dużej pojemności i z niezłym programem do backupu. W tym kontekście na obudowę typu piano black można przymknąć oko ;)

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)