LG Smart TV szpieguje użytkowników bez ich wiedzy

LG Smart TV szpieguje użytkowników bez ich wiedzy

LG Smart TV szpieguje użytkowników bez ich wiedzy
20.11.2013 16:30, aktualizacja: 21.11.2013 18:21

Jeden z blogerów dokonał ciekawego odkrycia, związanego ze szpiegowaniem użytkowników poprzez nowoczesne telewizory. Po zakupie nowego LG Smart TV, zauważył na głównym ekranie spersonalizowane reklamy. Postanowił sprawdzić w jaki sposób wybierane są oferty do tego typu kampanii. Okazało się, że nie nie wgląda to dobrze. Użytkownik jest szpiegowany przez LG, bez względu na to czy wyrazi zgodę czy nie, a dane jakie są zbierane, nie wydają się być przydatne tylko dla reklamodawców.

Podsłuchując sieci przy użyciu Wiresharka, bloger doszedł do ciekawych i niepokojących wniosków. Do serwerów LG wysyłane wszelkie informacje o działaniach użytkownika poprzez Smart TV. Poprzez niezaszyfrowane połączenie przekazywane są informacje o oglądanych kanałach, co jest logiczne od strony reklamodawcy (prościej jest określić zainteresowania, a zatem można lepiej dopasować wyświetlaną reklamę), ale wówczas już trzeba mieć się na baczności i uważać jakie programy oglądamy. Dziwi jednak to, że do serwerów LG wysyłane są także nazwy plików multimedialnych, które znajdują się na pamięciach przenośnych, podłączonych do TV, co nie jest już zrozumiałe.W tym wszystkim niepokojące jest również to, że przesyłanie wrażliwych danych odbywa się nawet przy wyłączonej opcji zbierania informacji o użytkowniku. Czyżby miało to coś wspólnego z podsłuchami NSA? Mimo że obecnie serwer pobierający dane zgłasza błąd 404, nie oznacza to, że informacje nie są archiwizowane, a sama usługa może wystartować z dnia na dzień.

Obraz

LG, w odpowiedzi na maila z pytaniem o powody tego typu zachowań, jednoznacznie poinformowało, że użytkownik poprzez zaakceptowanie warunków użytkowania Smart TV, zgodził się na przesyłanie wrażliwych danych. Wydaje się jednak, że przekazywanie tego typu informacji poprzez niezaszyfrowane połączenie, brak możliwości wyłączenia szpiegującej usługi oraz kontrowersyjne pobieranie listy plików z pamięci przenośnych, nie powinno mieć miejsca. Na chwilę obecną zabezpieczyć się można wg wskazówek blogera, czyli blokując domeny, z którymi kontaktuje się oprogramowanie lub odłączając dostęp do sieci dla telewizora.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)