LibreOffice 5.1 dostępny: praktyczne nowe menu i obsługa dokumentów w chmurze

LibreOffice 5.1 dostępny: praktyczne nowe menu i obsługa dokumentów w chmurze

LibreOffice 5.1 dostępny: praktyczne nowe menu i obsługa dokumentów w chmurze
08.02.2016 16:35, aktualizacja: 08.02.2016 16:46

Zgodnie z harmonogramem, po uruchomionych pod koniec października testach i opublikowanych w styczniu wersjach Release Candidate, użytkownicy mogą już pobierać stabilną wersję LibreOffice 5.1. Oprócz prac nad optymalizacją, która ma poskutkować nawet dwukrotnie szybszym uruchamianem się składników pakietu, przygotowano także kilka nowych funkcji oraz nowości w interfejsie.

Zarówno w przypadku edytora tekstu Writer, jak i arkusza kalkulacyjnego Calc oraz programu do tworzenia prezentacji multimedialnych Impress, pojawiły nowe menu. Są ta kolejno Style, Sheet i Calc. Zawierają one zgrupowane na jednej liście pozycje pozwalające na zarządzanie treścią dokumentu. W przypadku Writera znajdziemy tam zatem możliwość zastosowania kolejnych poziomów nagłówków czy inne pozycje, których wybranie poskutkuje zmianą wyglądu danego fragmentu tekstu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podobnie sprawa ma się w przypadku menu Sheet: od teraz w jednym miejscu dostępne są wszystkie opcje dodawania i usuwania kolumn i wierszy tabeli, możliwość łączenia czy czyszczenia zawartości poszczególnych komórek. W przypadku prezentacji dostępne są opcje dodawania i usuwania slajdów, ukrywania ich, zmiany układu czy proste opcje nawigacyjne. Dodanie nowej pozycji w menu jest w pełni uzasadnione: przy zachowaniu przejrzystości interfejsu, użytkownik otrzymuje wygodną możliwość dostępu do zdecydowanej większości opcji formatowania zawartości dokumentów z poziomu jednego menu.

W kwestii interfejsu zmiany zaszły także na pasku bocznym, z czego wśród najważniejszych należy wymienić możliwość zachowywania zmian, jakich dokonał w układzie paska użytkownik pomiędzy kolejnymi sesjami. Ponadto, o ile dotychczas, znajdowały się tam raczej przyciski pozwalające na bardzo elementarne modyfikacje, tak od wersji 5.1 w każdym z elementów pakietu, pasek boczny został wzbogacony o dodatkowe możliwości. Jednocześnie, dzięki przejrzystym ramkom i separatorom, nie wpłynęło to szczególnie negatywnie na jego czytelność.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Być może najistotniejszą zmianą w wersji 5.1 jest jednak funkcja przechowywania plików w popularnych wirtualnych dyskach: Google Drive czy OneDrive. Obsługiwana jest także platforma SharePoint. Nowe funkcje są dostępne w menu Plik, jak i z poziomu ekranu powitalnego: możliwe jest zarówno zapisanie pliku w chmurze, jak i otwarcie dokumentów, które są już tam przechowywane. Konieczna jest oczywiście wcześniejsza konfiguracja usługi, jednak dla wymienionych wcześniej dostępne są prekonfigruacje, co znacznie przyśpiesza cały proces.

Pomniejszych nowości jest wiele, z ich pełną listą można się zapoznać na przygotowanej w tym celu przez społeczność stronie. Wśród najważniejszych należy wymienić możliwość eksportu plików tła czy znana z Microsoft Office możliwość wpisywania znaków Unicode za pomocą kodu heksadecymalnego i potwierdzenia skrótem Alt + X. Przydatna może się także okazać nowa funkcja autokorekty: możliwe jest wprowadzenie ustawienia „zawsze poprawiaj do” i wyboru z listy określonych wcześniej wyrazów. To zaś daje możliwość wygodnego definiowania skrótów. Pakiet biurowy LibreOffice w wersji 5.1 jest już dostępny w naszej bazie oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (105)