LibreOffice Writer: jak ustawić marginesy?

LibreOffice Writer: jak ustawić marginesy?
LibreOffice Writer: jak ustawić marginesy?
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor

13.04.2022 11:15, aktual.: 07.12.2022 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ustawienie marginesów w LibreOffice Writer nie jest skomplikowaną czynnością, choć dla nieobeznanych z edytorem tekstu może być wyzwaniem. Na dodatek można to zrobić na dwa sposoby.

Writer z pakietu LibreOffice to rozbudowany edytor tekstu, który może z powodzeniem zastąpić płatne rozwiązania konkurencji. Zasadniczo, edytor w działaniu jest podobny do konkurencyjnych produktów, jednak dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z programem, nie wszystkie rzeczy będą intuicyjne. Tak jest właśnie z ustawianiem marginesów.

LibreOffice Writer: jak ustawić marginesy?

Jednym z podstawowych działań w edytorze tekstu jest ustawienie odpowiednich marginesów w edytowanym dokumencie. W przypadku programu Writer z pakietu LibreOffice możemy to zrobić na dwa sposoby.

Pierwsza metoda opiera się o przeklikanie górnego menu. W tym celu na górnej belce odnajdujemy funkcję format. Po kliknięciu lewym klawiszem myszki wybieramy styl strony.

LibreOffice Writer: menu FORMAT
LibreOffice Writer: menu FORMAT© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

W nowym oknie odnajdujemy sekcję marginesy. To tu ręcznie możemy zmienić wszystkie cztery zakresy, które domyślnie ustawione są na 2 cm. Po wprowadzeniu zmian, zatwierdzamy je klawiszem zastosuj lub ok.

LibreOffice Writer: sekcja MARGINESY
LibreOffice Writer: sekcja MARGINESY© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

UWAGA: Część drukarek nie ma możliwości drukowania dokumentów bez marginesów, dlatego zaleca się, by nie ustawiać wartości poniżej 1 cm.

Drugi sposób wykorzystuje linijkę. Centralnie nad edytowanym dokumentem widnieje prosta linijka gdzie dosłownie dwoma kliknięciami myszki możemy zmienić szerokość lewego lub prawego marginesu. Kierujemy kursor myszki w miejsce, gdzie na linijce spotyka się szare tło z białym.

LibreOffice Writer: linijka
LibreOffice Writer: linijka © dobreprogramy

Odnajdujemy miejsce pośrodku, gdzie powinna się pojawić strzałka z grotami lewym i prawym. Teraz wystarczy, że złapiemy strzałkę lewym klawiszem myszy i możemy dowolnie ustawić nasz margines. Analogicznie postępujemy z prawym marginesem. Niestety ta metoda nie jest tak dokładna jak opisana wyżej, jednak jest zdecydowanie szybsza.

LibreOffice Writer: ręczne ustawianie marginesów
LibreOffice Writer: ręczne ustawianie marginesów© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

LibreOffice to pakiet biurowy o ogromnych możliwościach, który warto poznać. Program jest całkowicie darmową, praktyczną alternatywą dla płatnych pakietów biurowych. Sprawdzi się zarówno w zadaniach domowych, jak i tych bardziej złożonych w małej działalności gospodarczej.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)