LibreOffice za rok także dla urządzeń mobilnych

LibreOffice za rok także dla urządzeń mobilnych

17.10.2011 11:46

Jak zapowiedzieli twórcy LibreOffice, za około rok będzie on dostępny także dla urządzeń mobilnych. Z pakietu biurowego skorzystamy w Androidzie i iOS, a także w przeglądarkach internetowych.

The Document Foundation, fundacja rozwijająca LibreOffice, ma poważne plany dotyczące przyszłości zestawu programów biurowych. Projekt rozwoju zaprezentowano podczas konferencji LibreOffice Conference w Paryżu. Prezentację pomysłów na przyszłość pakietu biurowego można obejrzeć również w Internecie. Co zatem proponuje The Document Foundation? Przede wszystkim wprowadzenie pakietu do Sieci. Idąc za przykładem Google Docs czy Office Microsoftu, udostępniony zostanie LibreOffice Online. Z pakietu będzie można korzystać za pomocą przeglądarki internetowej - w komputerze, smartfonie czy tablecie (także z Windows 8).

Oprócz tego The Document Foundation planuje wprowadzić swój pakiet biurowy jako aplikację dla mobilnych systemów. Programy miałyby pojawić się dla Androida i iOS. Prace nad mobilnymi i webowymi wersjami LibreOffice są możliwe między innymi dzięki Torowi Lillqvistowi, deweloperowi pracującemu nad SUSE Linux, który wcześniej między innymi przeniósł program graficzny GIMP do systemu WIndows. LibreOffice Online zostanie oparty o framework GTK+ a także elementy HTML5. Data premiery nowych wersji pakietu wyznaczona została na koniec przyszłego roku, bądź początek 2013.

Fundacja rozwijająca LibreOffice pochwaliła się również osiągnięciem 500 tys. instalacji pakietu w francuskich urzędach, które przeniosły się głównie z OpenOffice. Z kolei wśród paryskich studentów rozprowadzono 800 tys. pendrive’ów z pakietem. LibreOffice nie ma jednak zapewnionej stabilnej przyszłości. Wprawdzie rozwój głównego konkurenta, OpenOffice, jest słaby, to jednak na rynku darmowych pakietów biurowych jest jeszcze Google Docs. Jeżeli The Document Foundation chce zmierzyć się z aplikacjami firmy Google, musi w miarę prędko udostępnić webową wersję swojego pakietu, która przyciągnęłaby internautów.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)