Linux miał swój początek aż 30 lat temu. Przez ten czas zmienił się nie do poznania

Linux miał swój początek aż 30 lat temu. Przez ten czas zmienił się nie do poznania

Linux
Linux
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Kowasz
25.08.2021 14:54

Chociaż Linux jest jednym z głównych konkurentów dla Windowsa, nie wszyscy jego użytkownicy zdają sobie sprawę z jego początków. Dzisiaj mija trzydzieści lat od momentu jak twórca systemu, Linus Torvalds, ogłosił swój projekt pod nazwą Linux.

Ciężko powiedzieć czy ojciec Linuksa spodziewał się, że przez trzydzieści lat jego dzieło stanie się jednym z najczęściej używanych systemów na świecie. Biorąc jednak pod uwagę jego pierwszy wpis na temat systemu, prawdopodobnie popularność projektu w pewnym momencie musiała zaskoczyć jego samego.

30 lat minęło…

Jak przypomina Jon Erlichman na swoim Twitterze, to właśnie 25 sierpnia 1991 roku Linus pochwalił się światu swoim dziełem. Zgodnie ze słowami samego autora, miał on być małym, hobbystycznym projektem, który nie stanie się profesjonalny ani komercyjny. Torvalds chciał jednak otrzymać informację zwrotną na temat Linuxa licząc, że dzięki opiniom kolegów z branży będzie w stanie nieco poprawić system.

Użytkownicy Twittera słusznie zauważyli, że to, co początkowo miało być niewielkim systemem do użytku prywatnego, obecnie rozrosło się do ogromnego, poważnego projektu, który stanowi podstawę internetu. Sporo fanów technologii nie wyobraża sobie także smartfonów bez Androida, którego jądro stanowi Linux.

Podbój świata?

Nie da się ukryć, że poza desktopami, Linux jest w zasadzie wszędzie. Znakomita większość małej elektroniki opiera się na tym systemie. Nie ważne czy mowa o smartfonie czy inteligentnej lodówce, prawie na pewno znajdziemy w nich OS z jądrem Linuksa.

Z drugiej strony, nadal nie udało się osiągnąć głównego celu wielu fanów Linuksa. O ile system jest pewnego rodzaju konkurencją dla Windowsa, można nawet powiedzieć, że główną ze względu na brak innych alternatyw, to nie stał się on powszechnym systemem. Standardowy użytkownik desktopa nadal nie jest zainteresowany zamianą produktu Microsoftu na jedną z dystrybucji Linuksa. Pytaniem otwartym pozostaje czy w ciągu następnych 30 lat ta sytuacja zmieni się na korzyść Linuksa.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (347)