Lion przemówi (prawie) ludzkim głosem dzięki Nuance

Strona głównaLion przemówi (prawie) ludzkim głosem dzięki Nuance
17.05.2011 17:05

Jak poinformował serwis OS X Daily, głosy używane przez syntezator mowy w systemie są takie same, jak te używane do promocji oprogramowania Vocalizer (dawniej RealSpeak) przez Nuance. Oznacza to, że zgodnie z podejrzeniami, firmy Apple i Nuance będą współpracować.

Wykorzystanie technologii Nuance w systemie Mac OS X będzie sporym krokiem w przód. Dostarczanym z dotychczasowymi wersjami systemu głosom, rodem z ubiegłego wieku, sporo brakowało do naturalnych, a przede wszystkim brakowało im obsługi języków innych niż angielski. Użytkownik może pobrać wybrane głosy w wybranych językach i zainstalować na swoim komputerze. Według wielu źródeł ten mechanizm w wersji Developer Preview 3 Liona nie jest jeszcze dopracowany, a przy instalacji głosów występują błędy. Jednak serwis OS X Daily zdołał zidentyfikować głosy, których nazwy są identyczne z dostępnymi próbkami z Vocalizera. Na stronie demonstracyjnej Vocalizera jest możliwość syntezy mowy również w języku polskim, więc są duże szanse, że polscy użytkownicy produktów spod znaku jabłka doczekają się przyzwoicie wypowiadających się w języku ojczystym telefonów i komputerów.

Według plotek, które krążyły w Internecie na początku miesiąca, negocjacje Apple i Nuance obracały się wokół wprowadzenia syntezatora mowy do iOS 5, nad którym obecnie pracuje Apple. Jednak mamy namacalny dowód na to, że współpraca firm jest szersza i możliwe, że wykracza poza systemy iOS i Mac OS X. Warto zaznaczyć, że technologii Nuance używa firma Siri w swojej obsługiwanej głosem wyszukiwarce. Apple kupił Siri w 2010 roku i prawdopodobnie wykorzysta technologię w nadchodzącej wersji iOS.

Oczywiście nowa synteza mowy to tylko jedna z wielu nowości, które odkryto przy okazji wydania wersji Developer Preview 3 Liona. Apple dokonał kosmetycznych zmian na ekranie logowania, paskach przewijania, pasku narzędzi Findera, i dodał nowe tapety pulpitu. W tej wersji systemu pojawiły się również nowe opcje Mission Control, a do Safari nareszcie trafiła funkcja Reading List — zintegrowana lista stron do przeczytania później. Krótką prezentację nowości znaleźć można na portalu It's All Tech.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)