Liona nie da się zainstalować na nowym dysku bez Snow Leoparda

Liona nie da się zainstalować na nowym dysku bez Snow Leoparda

22.06.2011 11:41

Serwis MacRumors potwierdził dziś obawy wielu użytkowników komputerów z nadgryzionym jabłuszkiem, zwłaszcza tych nadal korzystających z systemu Mac OS X 10.5 (Leopard) i starszych.

Systemu Mac OS X 10.7 (Lion), który ma trafić na półki sklepowe (a właściwie tylko do Mac App Store) w przyszłym miesiącu, nie da się zainstalować na czystym dysku. Ponieważ Liona można instalować tylko z użyciem Mac App Store, użytkownik będzie potrzebował płyty instalacyjnej z poprzedzającą Liona wersją systemu — 10.6 (Snow Leopard). Na razie jest to jedyne wyjście — sformatować dysk i zainstalować na nim system z dostępem do Mac App Store, a następnie zaktualizować go do Liona.

Snow Leopard, podobnie jak Leopard (ostatnia wersja systemu działająca na maszynach z procesorem PowerPC), będzie musiał zostać na rynku na kolejnych kilka lat. Jednak to rozwiązanie zdecydowanie nie zadowoli użytkowników korzystających ze starszych, niż 10.6 wersji systemu, oraz pechowców, których dyski odmówią posłuszeństwa. Nieciekawie zapowiada się również sytuacja użytkowników, którzy kupią pierwszego Maka z Lionem, bo takie osoby z pewnością nie będą posiadać płyty instalacyjnej ze starszą wersją systemu. W nieco lepszej sytuacji znajdą się osoby, które będą musiały w pełni sprawnego Maka po prostu wyczyścić — Lion tworzy partycję ratunkową, z której można zainstalować świeży system na sformatowanej partycji głównej.

Wygląda na to, że firma Apple pośpieszyła się z przeniesieniem dystrybucji systemu wyłącznie do Mac App Store. Pozostaje mieć nadzieję, że Apple pójdzie po rozum do głowy i zostawi użytkownikom wyjście awaryjne nie obejmujące kupowania starszego systemu za 129 dolarów. Sprawdzonym rozwiązaniem jest dostarczanie kopii systemu na dysku USB (z MacBookami Air, które nie posiadają napędu optycznego), ale jest to mało prawdopodobne wyjście, gdyż Apple najwyraźniej śpieszy się do w pełni cyfrowej dystrybucji oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)