Luka w aplikacji pomocy dla Windows XP cały czas groźna

Luka w aplikacji pomocy dla Windows XP cały czas groźna

01.07.2010 16:43

Microsoft poinformował, że wzrasta ilość ataków na Windows XP za pośrednictwem wykrytej niedawno luki w w zabezpieczeniach Centrum pomocy.

Lukę wykrył i ujawnił na początku czerwca Tavis Ormandy z Google, za co notabene został skrytykowany przez Microsoft. Umożliwia ona pominięcie filtra w Centrum pomocy i pozwala cyberprzestępcy na zdalne wykonywanie kodu. W efekcie może to doprowadzić do przejęcia kontroli nad komputerem. Zdaniem Microsoftu lawinowo wzrasta liczba ataków na komputery dzięki wykrytej luce. Holly Stewart z Microsoft Malware Protection Center stwierdził, że już ponad 10 tys. komputerów w ostatnim czasie zanotowało ataki za jej pośrednictwem. Ataki były wykonywane najczęściej z takich krajów jak USA, Rosja, Portugalia, Niemcy i Brazylia.

Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują lukę do instalacji złośliwego oprogramowania. Są to zazwyczaj trojany, wirusy albo narzędzia do rozsyłania spamu. Luka obecna jest w systemach Windows XP i Windows Server 2003. Nie dotyczy natomiast systemów Windows Vista, Windows 7, Windows Server 2008 ani Windows Server 2008 R2. Microsoft cały czas pracuje nad rozwiązaniem problemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)