Łukaszenka zachęca do kopania kryptowalut. To lepsze niż praca na plantacjach w Polsce

Łukaszenka zachęca do kopania kryptowalut
Łukaszenka zachęca do kopania kryptowalut
Źródło zdjęć: © Getty Images | Nikolai Petrov\TASS
Karolina Modzelewska

01.09.2021 21:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zachęca obywateli do kopania kryptowalut. Jego zdaniem w kraju jest wystarczająca ilość energii elektrycznej, a zajęcie się cyfrowymi walutami to lepsze rozwiązanie niż praca na plantacjach u Polaków czy Niemców.

Jak donosi rosyjska agencja informacyjna RBC, Łukaszenka w trakcie przemówienia na otwarciu zakładu wydobywczego i przetwórczego Petrikovsky 27 sierpnia br. przekonywał pracowników, aby zainteresowali się wydobywaniem kryptowalut. Prezydent Białorusi zaznaczył, że w kraju występuje nadwyżka energii elektrycznej. Jest też dużo pustych terenów przemysłowych, które można wykorzystać do tworzenia kopalni kryptowalut.

Łukaszenko zachęca do kopania kryptowalut

Zakład Petrikovsky jest oficjalnie największym projektem inwestycyjnym państwowego przedsiębiorstwa JSC Belaruskali, jednego z największych światowych producentów nawozów potasowych.

- Stwórzcie coś na bazie prądu. Na koniec zacznijcie wydobywać kryptowaluty czy jakkolwiek to się nazywa. W kraju jest wystarczająco dużo energii elektrycznej – przekazał Łukaszenka. Dodał: - musimy zrozumieć, że oni nigdzie na nas nie czekają. A jeśli ktoś czeka, to jedynie na plantacjach.

Prezydent zauważył, że pracownicy z Białorusi nie są dobrze postrzegani w innych krajach. Mogą co najwyżej liczyć na pracę w rolnictwie, która jest słabo opłacana np. na polskich i niemieckich plantacjach truskawek.

Białoruś już w 2018 roku, na mocy dekretu prezydenckiego zalegalizowała działalność gospodarczą związaną z kryptowalutami. Z kolei w kwietniu 2019 r. Łukaszenka zaproponował wykorzystanie nadwyżki energii pochodzącej z pierwszej elektrowni jądrowej w kraju w celu wydobycia kryptowalut i ich sprzedaży. W lutym Ministerstwo Energii Republiki Białorusi poinformowało natomiast, że bada ryzyko i korzyści związane z wydobyciem kryptowalut przed potencjalnym wejściem do tego sektora.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)