Mac App Store — mało darmowych programów, dużo gier

Mac App Store — mało darmowych programów, dużo gier

18.03.2011 14:47

Grupa Distimo, która zajmuje się badaniem rynku, opublikowała statystyki zebrane z popularnych platform przeznaczonych do dystrybucji oprogramowania.

Distimo śledzi App Store i Mac App Store, Android Market, Windows Phone 7 Marketplace, BlackBerry App World, Nokia Ovi oraz Palm's App Catalog, ale w najnowszym raporcie najwięcej statystyk dotyczy sklepów firmy Apple. Zgodnie z oczekiwaniami, liczba aplikacji w Mac App Store nie rośnie tak szybko, jak to miało miejsce w początkowej fazie istnienia App Store. Liczba aplikacji dla Mac OS X w sklepie wynosiła 2225 po dwóch miesiącach od premiery, czyli tylko jedną czwartą liczby aplikacji dostępnych w App Store po takim samym czasie otwarcia. Jednak sprzedaż programów dla Maków w sklepie Apple przynosi zyski zaledwie połowę mniejsze, niż sprzedaż aplikacji dla iOS. Oczywiście nie bez wpływu pozostaje cena aplikacji. Średnia cena aplikacji znajdującej się w Top 300 dla Mac OS X to 11,21 dolara, podczas gdy dla iPada cena ta wynosi 4,19 dolara a dla iPhone 1,57. W momencie publikacji raportu w Mac App Store jedynie 12% programów było darmowych, w przypadku iPhone'a i iPoda Touch darmowych jest 35% aplikacji dostępnych w App Store, a dla iPada 29%. Największy odsetek darmowych programów znajduje się w Android Marketplace.

Co ciekawe, 3-miesięczny Mac App Store stał się motorem napędowym rynku gier dla Mac OS X. Wśród najpopularniejszych programów dla iPada czy iPhone'a wciąż jest dwa razy więcej gier, niż dla Mac OS X, ale wystarczy spojrzeć na sam Mac App Store — z 2225 aplikacji 646 to gry. I jest ich coraz więcej. Dla porównania, na platformie Steam znajduje się obecnie 175 pozycji dla posiadaczy komputerów z jabłkiem. Steam udostępnia gry dla Mac OS X od maja zeszłego roku, ale w przeciwieństwie do kupionych w Mac App Store, w tytuły ze Steam można grać na Makach i pecetach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)