MacOS: jak usunąć aplikację?

MacOS: jak usunąć aplikację?

Usuwanie aplikacji w MacOS jest bardzo łatwe
Usuwanie aplikacji w MacOS jest bardzo łatwe
Źródło zdjęć: © dobreprogramy
Karolina Kowasz
14.03.2022 19:06, aktualizacja: 15.03.2022 14:00

Początkujący użytkownicy systemu macOS często nie wiedzą, że wiele operacji można w nim wykonać dużo łatwiej niż w przypadku Windowsa. Najlepszym przykładem jest odinstalowywanie programów, które wykonamy zaledwie dwoma kliknięciami.

Najłatwiejszą i najszybszą metodą usuwania aplikacji, jest wejście w Launchpad, a następnie wyszukanie interesującego nas programu. Następnie należy chwycić za jego ikonę, przytrzymując prawy przycisk myszy, i przeciągnąć ją do kosza. Po tej operacji, na ekranie pojawi nam się pytanie Czy na pewno chcesz usunąć aplikację?. Zależnie od decyzji, możemy anulować operację lub ją potwierdzić, wybierając przycisk Usuń.

Zwalnianie miejsca na dysku

Aplikacje możemy także usunąć z poziomu zarządzania przestrzenią na dysku. Klikając w lewym górnym rogu na logo Apple, a następnie wybierając opcję Ten Mac... i zakładkę Pamięć masowa, otrzymamy możliwość przeglądania wszystkich nieużywanych ostatnio plików, programów czy sugestie, jak możemy zyskać więcej miejsca. W tym celu wystarczy kliknąć na Zarządzaj.

Aplikacje można także łatwo usunąć z poziomu zarządzania dyskiem
Aplikacje można także łatwo usunąć z poziomu zarządzania dyskiem© dobreprogramy

Ta opcja jest szczególnie wygodna ze względu na możliwość posortowania aplikacji nie tylko po ich nazwie, rodzaju czy wielkości, ale przede wszystkim - po dacie ostatniego wykorzystania. Przeglądając listę wszystkich programów, jeżeli natrafimy na taki, o którym wiemy, że już nam się nie przyda i lepiej go usunąć, w pierwszej kolejności należy go zaznaczyć.

Po jego wybraniu, powinien się podświetlić cały wiersz, wskazujący nazwę, datę i wielkość aplikacji. Następnie konieczne jest kliknięcie opcji Usuń i zatwierdzenie tej operacji poprzez wybranie przycisku Usuń w wyświetlonym oknie. Na ekranie pojawi się nowe okno, informujące nas, że niezbędne jest podanie hasła albo użycie Touch ID, aby dokonać zmiany w systemie. Po wykonaniu tej prośby, aplikacja zostanie ostatecznie usunięta i przestanie być widoczna na liście programów oraz w Lauchpadzie.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)