Magia retro gier. Ponad 2,5 tys. klasyków z MS‑DOS do ogrania w przeglądarce

Magia retro gier. Ponad 2,5 tys. klasyków z MS-DOS do ogrania w przeglądarce
Piotr Urbaniak

19.10.2019 18:29

Jeśli z niekrytym zawodem patrzysz na nowe listy wydawnicze gier, powtarzając pod nosem kiedyś to było i tęsknisz za czasami, gdy sukcesem było nie śledzenie promieni, ale wygenerowanie jakiegokolwiek cienia, to Internet Archive ma coś dla ciebie. Liczba DOS-owych gier możliwych do ogrania w przeglądarce przekroczyła 2,5 tys.

Internet Archive to organizacja niedochodowa z siedzibą w San Francisco, która zajmuje się gromadzeniem dawnych multimediów. Począwszy od stron internetowych, poprzez filmy i książki, a skończywszy właśnie na grach. Jakoś na przełomie roku 2014 i 2015 do przechowywanej bazy klasycznych gier dołączyli emulator EM-DOSBox, port popularnego DOSBoksa na język JavaScript, który można uruchomić bez instalacji czegokolwiek na dysku.

Emulator zarówno własne pliki, jak i grę ładuje do pamięci operacyjnej. A w chwili, gdy piszę te słowa, baza tytułów możliwych do uruchomienia obejmuje dokładnie 2577 pozycji, wśród których widnieją takie perełki jak SimCity 2000, Leisure Suit Larry 6, Alone in the Dark czy WipEout.

Obraz

Aby uruchomić wybraną grę, wystarczy kliknąć grafikę przedstawiającą jej okładkę, a później raz jeszcze kliknąć ikonę Power. Z uwagi na użycie JavaScript wydajność emulacji nie należy do, delikatnie mówiąc, czołówki. Niemniej dysponując współczesnym sprzętem wiele pozycji, zwłaszcza tych 2D, można sprawdzić bez widocznego dyskomfortu.

Repozytorium znajdziesz pod tym adresem. Dostęp jest oczywiście bezpłatny. Nie wymaga również rejestracji. Bez zbędnego przedłużania, pozostaje mi życzyć miłej zabawy ;)

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)