Malowanie z MyPaint

Malowanie z MyPaint

10.03.2011 11:51, aktualizacja: 11.03.2011 12:08

Nasza baza programów wzbogaciła się o kolejną interesującą pozycję. Tym razem prezentujemy Czytelnikom MyPaint — darmowy, wieloplatformowy program do malowania, który bardzo dobrze współpracuje z czułymi na nacisk tabletami graficznymi.

Ogromną zaletą tego programu jest szybkość nanoszenia śladów piórka i bardzo dobre śledzenie, a w dziedzinie imitacji narzędzi rysowniczych i malarskich może spokojnie konkurować z komercyjnymi programami, jak Art Rage. Ponadto użytkownik ma możliwość dodawania pędzli oraz tworzenia własnych pędzli z poziomu programu. Pędzle, szablony i dużo pomocnych materiałów można znaleźć na forum użytkowników MyPainta. Wadą programu jest brak rozpoznawania faktury tła papieru przez narzędzie.

Interfejs programu jest bardzo czytelny. Na osobnych paletach użytkownik ma dostęp do narzędzi (każdemu z nich towarzyszy ilustracja oraz próbka kreski), palety kolorów zapamiętującej używane kolory (trójkątna, kwadratowa i koło barw, niestety brak przydatnego przy malowaniu „mieszalnika”), oraz listy warstw. W preferencjach programu jest możliwość dostosowania krzywej mapowania nacisku do własnego stylu rysowania. Obrazy w trakcie edycji można zapisać w formacie OpenRaster (ORA) z zachowaniem warstw, a ukończone rysunki wyeksportować jako PNG lub JPG.

MyPaint można pobrać z naszego portalu w dziale Programy -> Grafika -> Programy do malowania. Program jest dostępny dla systemów Windows i Linux. Użytkownicy Mac OS X mogą zainstalować program za pośrednictwem MacPorts, ale ponieważ nie jest to aplikacja natywna, należy spodziewać się problemów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)