Marshmallow dla Edge z praktycznymi funkcjami zakrzywionego ekranu

Marshmallow dla Edge z praktycznymi funkcjami zakrzywionego ekranu

17.02.2016 16:21, aktual.: 18.02.2016 14:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakrzywiony ekran w smartfonach z serii Galaxy S przyniósł powiew świeżości w ich szóstej odsłonie. Nietuzinkowy wygląd z pewnością wyróżniał wariant Edge i Edge+ na tle konkurencji, nic zatem dziwnego, że Samsung zdecydował się na zakrzywienie ekranów także w przypadku nachodzących Galaxy S7. Wraz z aktualizacją do Androida 6.0, krawędzie zyskały także nowe funkcje.

Dotychczas trudno bowiem stwierdzić, że zakrzywione boczne krawędzie wyświetlacza miały inne zastosowania niż kwestie estetyczne. Zwiększała się dzięki nim powierzchnia suwaka, jednak czułość krawędzi pozostawiała do życzenia całkiem sporo i w praktyce przewijanie treści z wykorzystaniem krawędzi było mało precyzyjne i jeszcze mniej wygodne. Trudno także stwierdzić, aby szczególnie istotną funkcją (choć nie można jej odmówić efektowności) było wyświetlanie na krawędziach nagłówków z kanałów RSS czy po prostu daty i godziny. Wszystko to już należy jednak do historii.

Obraz

A to za sprawą aktualizacji systemu Android do wersji 6.0 dla smartfonów Samsung Galaxy S6 Edge i Edge+. Oczywiście można być pewnym, że nowe funkcje krawędzi będą dostępne w zakrzywionym wariancie nowego S7, który zostanie zaprezentowany najpewniej już za tydzień podczas Mobile World Congress. W końcu krawędź zyskała więcej zastosowań niż wcale nie tak tanie efekciarstwo i może zostać praktycznie wykorzystywana przez użytkownika w codziennym użytkowaniu.

Przejawia się to przede wszystkim w ponad dwukrotnym poszerzeniu paska bocznego, który aktywowany jest właśnie przeciągnięciem palca po krawędzi: od teraz użytkownik ma do dyspozycji 550 pikseli, co pozwala na zwiększenie liczby proponowanych skrótów do aplikacji, pozwala na znacznie bardziej przejrzyste wyświetlanie nagłówków dzięki zastosowaniu widoku wertykalnego. Dostępne są także znacznie bardziej czytelne ikony kontaktów.

Obraz

Trudno jednak stwierdzić, aby stanowiło to nowość: mowa raczej o udoskonaleniu interfejsu znanego już z wcześniejszej wersji systemu. W aktualizacji przewidziano jednak dla zakrzywionego boku zestaw praktycznych narzędzi („Quick tools”), które idealnie sprawdzą się w takich zastosowaniach i aż dziw bierze, że Samsung nie zdecydował się na ich udostępnienie wcześniej. Mowa przede wszystkim i linijce, dostępny w tym menu jest także kompas i latarka.

Pewną przesadą byłoby stwierdzenie, że poszerzony pasek boczny i linijka to coś, co zmieni zakrzywiony ekran z efektownego dodatku w praktyczne wykorzystanie umiarkowanie zagospodarowanej przestrzeni. Nowości, jakie przyniosła aktualizacja do Marshmallow to z całą pewnością krok w dobrą stronę, pozostaje tylko czekać na więcej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)