Masz taki symbol na dowodzie osobistym? Sprawdź, co oznacza

dowód osobisty
dowód osobisty
Źródło zdjęć: © WP

06.08.2022 15:12, aktual.: 06.08.2022 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby, które dopiero wymieniły starsze dowody osobiste, mogą być nieco zaskoczone, gdy zobaczą nowe oznaczenia. Chodzi o znak na awersie, w prawym górnym rogu, który potwierdza, że dokument ma warstwę elektroniczną.

To w praktyce oznacza, że każdy nowy dowód osobisty jest także e-dowodem. Numer CAN, o którym mowa, jest potrzebny, jeśli chcemy skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Osoby, które dysponują nowym dowodem osobistym z zatopionym wewnątrz chipem, mogą logować się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) i podpisywać dokumenty (dzięki podpisowi osobistemu).

Warto również wspomnieć o innych korzyściach, które z pewnością docenią osoby podróżujące za granicę. E-dowód pozwala bowiem skorzystać z automatycznych bramek ABC w strefie kontroli granicznej. To oznacza, że o wiele szybciej możemy przejść przez przejście graniczne na lotnisku.

E-dowody są wydawane od 2019 roku, ale od 7 listopada 2021 r. wydawane są nowe dowody osobiste z odciskami palców oraz z podpisem posiadacza dowodu osobistego. Z tego powodu wniosku o nowy dowód osobisty nie możemy już składać przez Internet. W celu wymiany dowodu należy udać się do urzędu. Oczywiście wymiany dokumentu należy dokonać tylko jeśli dotychczasowy straci ważność - w innym wypadku możemy wciąż korzystać ze starszych dowodów osobistych.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (66)
Zobacz także