Masz taki symbol na dowodzie osobistym? Sprawdź, co oznacza

Masz taki symbol na dowodzie osobistym? Sprawdź, co oznacza

dowód osobisty
dowód osobisty
Źródło zdjęć: © WP
06.08.2022 15:12, aktualizacja: 06.08.2022 15:32

Osoby, które dopiero wymieniły starsze dowody osobiste, mogą być nieco zaskoczone, gdy zobaczą nowe oznaczenia. Chodzi o znak na awersie, w prawym górnym rogu, który potwierdza, że dokument ma warstwę elektroniczną.

To w praktyce oznacza, że każdy nowy dowód osobisty jest także e-dowodem. Numer CAN, o którym mowa, jest potrzebny, jeśli chcemy skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Osoby, które dysponują nowym dowodem osobistym z zatopionym wewnątrz chipem, mogą logować się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty) i podpisywać dokumenty (dzięki podpisowi osobistemu).

Warto również wspomnieć o innych korzyściach, które z pewnością docenią osoby podróżujące za granicę. E-dowód pozwala bowiem skorzystać z automatycznych bramek ABC w strefie kontroli granicznej. To oznacza, że o wiele szybciej możemy przejść przez przejście graniczne na lotnisku.

E-dowody są wydawane od 2019 roku, ale od 7 listopada 2021 r. wydawane są nowe dowody osobiste z odciskami palców oraz z podpisem posiadacza dowodu osobistego. Z tego powodu wniosku o nowy dowód osobisty nie możemy już składać przez Internet. W celu wymiany dowodu należy udać się do urzędu. Oczywiście wymiany dokumentu należy dokonać tylko jeśli dotychczasowy straci ważność - w innym wypadku możemy wciąż korzystać ze starszych dowodów osobistych.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)