mBank ostrzega: uważaj na fałszywe linki do portali sprzedażowych

mBank ostrzega przed cyberprzestępcami (fot. Getty Images)
mBank ostrzega przed cyberprzestępcami (fot. Getty Images)

20.01.2021 12:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

mBank ostrzega swoich klientów przed fałszywymi linkami wysyłanymi przez "kupujących" lub "sprzedających" na komunikatorach, w mediach społecznościowych lub w SMS-ach. Bank wyjaśnia, że najczęściej prowadzą one do fałszywych stron portali sprzedażowych lub fałszywych bramek integratorów płatności. - Cyberprzestępcy w ten sposób próbują pozyskać Twoje dane do logowania do bankowości internetowej - czytamy w specjalnym komunikacie.

Bank informuje na swojej stronie, jak może wyglądać oszustwo, na które powinni uważać sprzedający:

  • Kupujący informuje, że **opłacił przesyłkę i przesyła link, za pomocą którego będzie można odebrać środki.
  • Na fałszywej stronie osoby sprzedające mogą zostać poproszone o podanie danych osobowych, danych dostępowych do banku i/lub danych karty płatniczej.
  • Sprzedający są przekonani, że muszą podać dane, aby odebrać pieniądze od kupującego.
  • Ofiary oszustów zatwierdzają przelew hasłem SMS lub mobilną autoryzacją, ponieważ myślą, że potwierdzają uznanie na swoim rachunku, czyli zapłatę za sprzedaną rzecz. W rzeczywistości następuje obciążenie ich rachunku**.

mBank przypomina, że osoby kupujące powinny uważać na linki wysyłane przez sprzedających, kierujące do strony, na której należy opłacić przesyłkę. - Nie korzystaj z tej strony - prawdopodobnie jest fałszywa - czytamy w komunikacie.

  • Jeśli chcesz opłacić swoje zakupy, zawsze korzystaj bezpośrednio z opcji zakupu na portalu aukcyjnym.Przestępcy zrobią wszystko, aby ukraść Twoje dane i robią to przy każdej okazji - ostrzega mBank.

Jak robić bezpieczne zakupy w sieci? Bank przypomina

Na stronie banku możemy zapoznać się z najważniejszymi zasadami dotyczącymi bezpiecznych zakupów w sieci. Oto one:

  • Nigdy nie loguj się do banku lub stron integratora płatności z linków wysłanych w mailach, SMS-ach lub na portalach społecznościowych. **Zawsze wpisuj adres strony bankowej ręcznie.
  • Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS przesłane z banku lub komunikaty autoryzacyjne w aplikacji mobilnej. Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy lub dane z przelewu są niezgodne, to nie wpisuj na stronie kodu z SMS-a autoryzacyjnego i nie zatwierdzaj operacji w mobilnej autoryzacji.
  • Przed zakupem sprawdź opinie na temat sklepu internetowego i sprzedawcy.
  • Sprawdź czy osoba, od której chcesz kupić przedmiot, ma pozytywną historię sprzedaży.**
  • Zapoznaj się z warunkami sprzedaży obowiązującymi na danej platformie sprzedażowej i zgłaszaj każde odstępstwo na które napotkasz podczas sprzedaży lub zakupów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także