Mega-wyciek Nintendo: twórcy gier zafascynowanymi tym, co udało się odnaleźć

Strona głównaMega-wyciek Nintendo: twórcy gier zafascynowanymi tym, co udało się odnaleźć
31.07.2020 16:56
fot. Alexas Fotos/Pixabay
fot. Alexas Fotos/Pixabay
bDZqNMrq

W zeszłym tygodniu wypłynęła cała fala kodu źródłowego do klasycznych gier Nintendo. Incydent wywołał niemały chaos w branży.

bDZqNMqJ

Z jednej strony deweloperzy są zafascynowani odkryciem, ale i skonfliktowani moralnie, czy w ogóle powinni na to patrzeć.

Wyciek odbył się na forum 4chan, gdzie jeden z "anonów" umieścił link z plikami na anonimowym (a jakże) serwisie anonfiles, który uniemożliwia wykrycie osoby przesyłającej dane.

Bardzo szybko udostępniony materiał rozniósł się po całej sieci, od Discorda przez Twitter i Reddit.

Wśród odkryć znalazły się rzeczy tak różnorodne, jak materiały graficzne pokazujące ewolucję wyglądu postaci z niektórych gier Nintendo (np. Yoshi), jak i osobiste narzędzie do nauki C++ stworzone przez jednego z deweloperów gry Star Fox 2.

bDZqNMqL

Wisienką na torcie jest kompletny kod źródłowy do gier F-Zero i The Legend of Zelda: A Link to the Past, jak również pełna dokumentacja tworzenia Pokemon Diamond i Pokemon Pearl wraz z prototypami Super Mario Kart i Yoshi's Island.

Osoby, których praca - nawet jeśli niewydana - została upubliczniona, czuły, że dokonano inwazji ich prywatności.

Tym bardziej, że wyciekła także wewnętrzna komunikacja firmy Argonaut (twórców Star Fox), w którym pojawiy się wzmianki o dystrybuowaniu pornografii w biurze.

Nikt w pełni nie wie, w jaki sposób osoba odpowiedzialna za wyciek weszła w posiadanie wszystkich tych dokumentów i danych.

Co ciekawe, Nintendo, firma, która zazwyczaj bardzo agresywnie reaguje na takie wycieki, jeszcze nie podjęła żadnych kroków.

bDZqNMqR

Wszelkie materiały, które ewentualnie powstaną na bazie nielegalnie zdobytego kodu źródłowego należącego do Nintendo naruszałyby prawo autorskie i miałyby kłopoty natury prawnej. A Nintendo, jak mało kto, walczy o swoje niczym lew.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
bDZqNMrH