Meldunek przez Internet: rząd zatwierdził nowelizację ustawy o ewidencji ludności

Meldunek przez Internet: rząd zatwierdził nowelizację ustawy o ewidencji ludności29.08.2017 19:09
Meldunek przez Internet: rząd zatwierdził nowelizację ustawy o ewidencji ludności

Przyjęty został nowy projekt ustawy o ewidencji ludności. Wielu Polaków oczekiwało, że utrzyma on zniesienie martwego w praktyce prawa meldunkowego, co miało stać się już w przyszłym roku. Tak się jednak nie stało, zaś utrzymanie konieczności meldowania się zostało uzasadnione, a jakże, kwestiami bezpieczeństwa wewnętrznego oraz sprawnością działania administracji. W beczce dziegciu jest jednak i łyżka miodu.

Jak można przeczytać na stronie MSWiA przyjęty przez rząd projekt nowelizacji zakłada możliwość zmiany adresu zameldowania przez Internet. Będzie się to wiązać także z wprowadzeniem nowego formularza meldunkowego. Możliwe to będzie od 1 stycznia 2018 r. Ustawa ułatwi także ubieganie się o polski dowód osobisty obcokrajowcom, a to za sprawą jednoczesnego uzyskania numeru PESEL.

W celu elektronicznej zmiany miejsca zameldowanie wykorzystywany będzie w tym celu serwis ePUAP oraz Profil Zaufany bądź podpis kwalifikowany. Biorąc pod uwagę, że coraz większa jest liczba banków, za pośrednictwem których potwierdzić można Profil Zaufany, cała procedura może zostać skrócona dosłownie do kilku minut i nie będzie wymagała wychodzenia z domu:

Od 1 stycznia 2018 r. będzie można zameldować się elektronicznie. Dokona tego każda osoba, która posiada profil zaufany ePUAP albo kwalifikowany podpis elektroniczny. Dzięki temu będzie można zameldować się o dowolnej godzinie, bez wizyty w urzędzie.Co więcej, jeden formularz pozwoli zameldować się na pobyt stały i jednocześnie wymeldować się z pobytu czasowego (i na odwrót), co ułatwi załatwienie formalności np. studentom, czy pracownikom, którzy wyjeżdżają poza swoje stałe miejsce zamieszkania.

Wciąż jednak mówimy o procesie, który w mniej lub bardziej nowoczesny sposób będzie rozwiązywał problemy generowane przez archaiczne zapisy prawne. Kluczową kwestią było jednak utrzymanie realizacji wypłat ubezpieczeń społecznych. Gdy jedni będą zmieniać adres zameldowania przez Internet, inni będą przyjmować emeryturę dostarczoną w gotówce przez listonosza.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)