Meltemi — nowe wcielenie MeeGo i plan-B dla Nokii?

29.03.2012 15:51, aktual.: 30.03.2012 11:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomimo romansu z Microsoftem Nokia nie porzuca otwartoźródłowych systemów. Krystalizują się plotki o Meltemi, który jeszcze w tym roku trafi do dwóch nowych tanich smartfonów Nokii.

Plotki o Meltemi krążyły od blisko roku. Już w kwietniu 2011 r. serwis The Register ujawnił, że Nokia pracuje nad tajemniczym projektem o takiej nazwie. Kolejne doniesienia mówiły, że będzie to oparty o Linuksa system dla tzw. feature phone'ów (tanich namiastek smartfonów), który ma zastąpić oprogramowanie serii S40. Spekulowano, że Meltemi zastąpi również Symbiana na najprostszych smartfonach Nokii. Przecieki na temat tego projektu były jednak wyjątkowo skąpe i trudno było je traktować do końca poważnie. Szczególnie w kontekście zapowiedzi prezesa Nokii Stephena Elopa (notabene byłego pracownika Microsoftu), o rezygnacji z rozwoju MeeGo Harmattan i skupieniu się na Windows Phone.

Okazuje się jednak, że jedno drugiego nie wyklucza. Nokia musi mieć w swojej ofercie tanie modele — to one właśnie są siłą napędową firmy. Podczas gdy Europa i Ameryka zachwycają się topowymi smartfonami za równowartość 2-3 tys. złotych, mieszkańcy Chin, Indii, Rosji czy Brazylii mogą sobie najczęściej pozwolić tylko na najtańsze urządzenia. Tego rynku Finowie nie mogą lekceważyć, są to przecież miliardy potencjalnych klientów. Windows Phone nigdy zaś nie będzie dobrym rozwiązaniem dla podstawowych modeli smartfonów — nie tylko ze względu na opłaty licencyjne, ale i wymagania sprzętowe. I tu właśnie pojawia się Meltemi. Własny system, oparty na otwartoźródłowym Linkusie przełoży się na tańsze urządzenia finalne.

Skoro jednak powstała Nokia N9 ze zbierającym entuzjastyczne recenzje MeeGo Harmattan to dlaczego nie wykorzystać „gotowego” systemu? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, być może nawet wymagania sprzętowe MeeGo są zbyt wysokie jak na budżetowe smartfony i trzeba było stworzyć jeszcze lżejszy system, a być może Meltemi będzie po prostu... następcą MeeGo Harmattan. Do myślenia daje sama nazwa kodowa systemu — Meltemi to nazwa wiatru podobnie jak Maemo (Nokia N900) i Harmattan (Nokia N9).

Jedno jest pewne — Meltemi to nie fatamorgana i jeszcze w tym roku mają pojawić się dwa pierwsze modele oparte na tym systemie. Spekuluje się, że będzie on posiadać wiele rozwiązań z MeeGo Harmattan, w tym filozofię obsługi poprzez przesuwanie (swipe). System ma ponadto obsługiwać Qt5, co zapewni możliwość łatwego przenoszenia aplikacji z innych platform. Jeżeli dodamy do tego niską cenę to szykuje się prawdziwy sprzedażowy hit, który tak bardzo jest potrzebny Nokii. Finowie chyba dobrze to rozumieją bo ponoć w projekt zaagażowanych jest tyleż osób i budżetu co podczas najbardziej intensywnych prac nad MeeGo Harmattan. Co więcej, Meltemi można będzie łatwo przystosować do wyższych modeli smartfonów pokroju Nokii N9 i nowszych, dzięki czemu Nokia zyska kolejny Plan-B na wypadek klapy Windows Phone.

Jak będzie — zobaczymy, przykład Nokii N9 pokazuje jednak, że nawet na wypowiedzi prezesów trzeba patrzeć z dystansem. Wbrew wszelkim obawom Nokia rozwija MeeGo Harmattan, wydana została już druga aktualizacja dla tego systemu, na horyzoncie jest trzecia, w sklepie znaleźć można około 5 tysięcy pozycji na Nokię N9, w tym wiele aplikacji autorstwa Nokii, a jakby tego było mało na N9 obok MeeGo można zainstalować także Androida aby móc uruchamiać aplikacje napisane i dla tego systemu. Tymczasem na Stephena Elopa lecą kolejne gromy...

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)