Microsoft: 39% użytkowników Windowsa wybrało „dziesiątkę”

Strona głównaMicrosoft: 39% użytkowników Windowsa wybrało „dziesiątkę”
30.08.2016 17:54
Microsoft: 39% użytkowników Windowsa wybrało „dziesiątkę”

Niełatwo o rzetelne statystyki popularności systemów operacyjnych, co szczególnie uwidoczniło się po premierze i stopniowej adaptacji Windowsa 10. W zależności od przyjętej metodologii, dane mogą zmieniać się o o całe procenty, co przecież oznacza miliony maszyn działających pod kontrolą tego lub innego oprogramowania. GHacks trafił na nowe dane dotyczące popularności ostatniego dziecka Microsoftu zebrane przez... sam Microsoft.

bELitulN

Korporacja opublikowała w przeznaczonym przede wszystkim dla deweloperów narzędziu analitycznym, gdzie trafiają dane zebrane za pomocą wielokrotnie krytykowanej w przypadku Windowsa 10 telemetrii, statystyki dotyczące czerwca tego roku. Nie chodzi oczywiście o ogólne statystyki popularności wszystkich systemów operacyjnych, a o same produkty Microsoftu.

Według danych zebranych przez Microsoftu, i uwzględniających jedynie aktywne instalacje, co wyklucza błędy związane z powrotem do Windowsa 7 czy odchylenia związane z licencjonowanie, Windows 10 stanowił w czerwcu 39% wszystkich instalacji Windowsa. To zatem wciąż mniej niż poczciwa „siódemka”, której udziały szacowane są na 46% i znacznie więcej, niż Windows 8.1, który ma 13%.

350187825003849665

Co ciekawe, wśród statystyk na próżno szukać Visty i XP, co nie przeszkodziło Microsoftowi uwzględnić Windowsa 8, z którego korzysta 2% użytkowników Windowsa. Co by nie mówić o Windowsie 10, nikt już chyba nie ma dziś wątpliwości, że jest to najważniejsza pecetowa platforma dla graczy, co także potwierdza telemetria: w statystykach uwzględniających jedynie „graczy”, udziały Windowsa zwiększają się do 44%, co pokrywa się z danymi ze Steama.

bELitulP

Trudno oczywiście uważać te dane za w pełni obiektywne, niemniej mogą stanowić pewien punkt odniesienia. Zestawieniu ze statystykami dobrychprogramów świadczy jednak na niekorzyść Windowsa 10 – z najnowszej wersji systemu korzysta dziś 36% użytkowników Windowsa, zaś z Windowsa 7 wciąż niemal 41%. Jeszcze gorzej w lipcu Windows 10 wypadł w statystykach Netmarketshare i osiągnął nieco ponad 21%.

Jedno jest natomiast pewne i niepodważalne. Popularność Windowsa 10 rośnie. Czerwcowe 39% to bowiem o 3 punkty procentowe więcej niż w maju i aż 9% więcej niż w kwietniu. Od początku roku Windows 10 zwiększył zaś swoje udziały aż o 16 punktów.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bELitumL