Microsoft: 39% użytkowników Windowsa wybrało „dziesiątkę”

Microsoft: 39% użytkowników Windowsa wybrało „dziesiątkę”

Microsoft: 39% użytkowników Windowsa wybrało „dziesiątkę”
30.08.2016 17:54

Niełatwo o rzetelne statystyki popularności systemów operacyjnych, co szczególnie uwidoczniło się po premierze i stopniowej adaptacji Windowsa 10. W zależności od przyjętej metodologii, dane mogą zmieniać się o o całe procenty, co przecież oznacza miliony maszyn działających pod kontrolą tego lub innego oprogramowania. GHacks trafił na nowe dane dotyczące popularności ostatniego dziecka Microsoftu zebrane przez... sam Microsoft.

Korporacja opublikowała w przeznaczonym przede wszystkim dla deweloperów narzędziu analitycznym, gdzie trafiają dane zebrane za pomocą wielokrotnie krytykowanej w przypadku Windowsa 10 telemetrii, statystyki dotyczące czerwca tego roku. Nie chodzi oczywiście o ogólne statystyki popularności wszystkich systemów operacyjnych, a o same produkty Microsoftu.

Według danych zebranych przez Microsoftu, i uwzględniających jedynie aktywne instalacje, co wyklucza błędy związane z powrotem do Windowsa 7 czy odchylenia związane z licencjonowanie, Windows 10 stanowił w czerwcu 39% wszystkich instalacji Windowsa. To zatem wciąż mniej niż poczciwa „siódemka”, której udziały szacowane są na 46% i znacznie więcej, niż Windows 8.1, który ma 13%.

350187825003849665

Co ciekawe, wśród statystyk na próżno szukać Visty i XP, co nie przeszkodziło Microsoftowi uwzględnić Windowsa 8, z którego korzysta 2% użytkowników Windowsa. Co by nie mówić o Windowsie 10, nikt już chyba nie ma dziś wątpliwości, że jest to najważniejsza pecetowa platforma dla graczy, co także potwierdza telemetria: w statystykach uwzględniających jedynie „graczy”, udziały Windowsa zwiększają się do 44%, co pokrywa się z danymi ze Steama.

Trudno oczywiście uważać te dane za w pełni obiektywne, niemniej mogą stanowić pewien punkt odniesienia. Zestawieniu ze statystykami dobrychprogramów świadczy jednak na niekorzyść Windowsa 10 – z najnowszej wersji systemu korzysta dziś 36% użytkowników Windowsa, zaś z Windowsa 7 wciąż niemal 41%. Jeszcze gorzej w lipcu Windows 10 wypadł w statystykach Netmarketshare i osiągnął nieco ponad 21%.

Jedno jest natomiast pewne i niepodważalne. Popularność Windowsa 10 rośnie. Czerwcowe 39% to bowiem o 3 punkty procentowe więcej niż w maju i aż 9% więcej niż w kwietniu. Od początku roku Windows 10 zwiększył zaś swoje udziały aż o 16 punktów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (199)