Microsoft i Elon Musk łączą siły. OpenAI dostało miliard dolarów

Microsoft i Elon Musk łączą siły. OpenAI dostało miliard dolarów

Sam Altman, CEO OpenAI (po lewej) i Satya Nadella (po prawej) / Microsoft
Sam Altman, CEO OpenAI (po lewej) i Satya Nadella (po prawej) / Microsoft
23.07.2019 15:21, aktualizacja: 24.07.2019 10:01

Elon Musk najbardziej kojarzy się ze SpaceX, ale jego działalność wykracza daleko poza komercyjne loty w kosmos. W portfolio finansowanych projektów Musk ma również OpenAI – organizację prowadzącą badania nad sztuczną inteligencją.

OpenAI – SI przyjazna człowiekowi

OpenAI istnieje od 2016 roku. Jej celem jest rozwijanie sztucznej inteligencji i prowadzenie jej w kierunku „przyjaznym człowiekowi”. Elon Musk zdecydował się na taki kierunek, gdyż uważa SI za zagrożenie, jeśli nie będzie rozwijana i uczona przez odpowiedzialnych ludzi. Ponadto modele maszynowego uczenia OpenAI mają być łatwe w implementacji.

Elon Musk bywa krytykowany za szkodliwy wpływ na rozwój sztucznej inteligencji, ale sfinansowany przez niego instytut OpenAI ma się dobrze. Zyskał nawet uznanie Microsoftu, a to sporo znaczy w świecie oprogramowania.

Miliard od Microsoftu na rozwój SI

Microsoft zainwestował w projekt Elona Muska okrągły miliard dolarów. To część wielopoziomowej współpracy. Microsoft i OpenAI zamierzają zbudować rozwiązania SI dla superkomputerów, które docelowo będą dostępne w platformie Microsoft Azure.

Ponadto OpenAI będzie przenosić swoje obecne usługi, by działały w Azure. Microsoft będzie też „polecanym dostawcą” dla komercyjnych modeli maszynowego uczenia, opracowanych przez OpenAI.

Microsoft w informacji prasowej mówi o wyłączności i preferencjach. Z pozoru kłóci się to z podstawowymi zasadami działania organizacji non-profit OpenAI Inc. Instytut ma przede wszystkim umożliwić swobodną współpracę między naukowcami i dostęp do patentów. Trzeba jednak pamiętać, że OpenAI to także OpenAI LP – komercyjna firma, która ma prawo ograniczyć dostęp do swoich osiągnięć ze względu na bezpieczeństwo. To właśnie ta jednostka dostała od Microsoftu dodatkowe fundusze.

Greg Brockman, CTO i współzałożyciel OpenAI zdradził, że pieniądze te zostaną wydane w ciągu najbliższych 5 lat. Co ciekawe, OpenAI powstało dzięki pieniądzom Elona Muska, Sama Altmana i Grega Brockmana, ale też Amazon Web Services. To kolejny powód, by obserwować tę inwestycję Microsoftu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)