Microsoft i Elon Musk łączą siły. OpenAI dostało miliard dolarów

Sam Altman, CEO OpenAI (po lewej) i Satya Nadella (po prawej) / Microsoft
Sam Altman, CEO OpenAI (po lewej) i Satya Nadella (po prawej) / Microsoft

23.07.2019 15:21, aktual.: 24.07.2019 10:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk najbardziej kojarzy się ze SpaceX, ale jego działalność wykracza daleko poza komercyjne loty w kosmos. W portfolio finansowanych projektów Musk ma również OpenAI – organizację prowadzącą badania nad sztuczną inteligencją.

OpenAI – SI przyjazna człowiekowi

OpenAI istnieje od 2016 roku. Jej celem jest rozwijanie sztucznej inteligencji i prowadzenie jej w kierunku „przyjaznym człowiekowi”. Elon Musk zdecydował się na taki kierunek, gdyż uważa SI za zagrożenie, jeśli nie będzie rozwijana i uczona przez odpowiedzialnych ludzi. Ponadto modele maszynowego uczenia OpenAI mają być łatwe w implementacji.

Elon Musk bywa krytykowany za szkodliwy wpływ na rozwój sztucznej inteligencji, ale sfinansowany przez niego instytut OpenAI ma się dobrze. Zyskał nawet uznanie Microsoftu, a to sporo znaczy w świecie oprogramowania.

Miliard od Microsoftu na rozwój SI

Microsoft zainwestował w projekt Elona Muska okrągły miliard dolarów. To część wielopoziomowej współpracy. Microsoft i OpenAI zamierzają zbudować rozwiązania SI dla superkomputerów, które docelowo będą dostępne w platformie Microsoft Azure.

Ponadto OpenAI będzie przenosić swoje obecne usługi, by działały w Azure. Microsoft będzie też „polecanym dostawcą” dla komercyjnych modeli maszynowego uczenia, opracowanych przez OpenAI.

Microsoft w informacji prasowej mówi o wyłączności i preferencjach. Z pozoru kłóci się to z podstawowymi zasadami działania organizacji non-profit OpenAI Inc. Instytut ma przede wszystkim umożliwić swobodną współpracę między naukowcami i dostęp do patentów. Trzeba jednak pamiętać, że OpenAI to także OpenAI LP – komercyjna firma, która ma prawo ograniczyć dostęp do swoich osiągnięć ze względu na bezpieczeństwo. To właśnie ta jednostka dostała od Microsoftu dodatkowe fundusze.

Greg Brockman, CTO i współzałożyciel OpenAI zdradził, że pieniądze te zostaną wydane w ciągu najbliższych 5 lat. Co ciekawe, OpenAI powstało dzięki pieniądzom Elona Muska, Sama Altmana i Grega Brockmana, ale też Amazon Web Services. To kolejny powód, by obserwować tę inwestycję Microsoftu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (85)