Microsoft kupuje Skype za 8 mld dolarów

Strona głównaMicrosoft kupuje Skype za 8 mld dolarów
10.05.2011 11:51

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Microsoft około godziny 14 ogłosi dzisiaj zakup Skype za rekordową w 36-letniej historii firmy kwotę ponad 8 miliardów dolarów. Okazuje się więc, że wbrew wcześniejszym spekulacjom, to nie Facebook i nie Google położy rękę na popularnym komunikatorze słynącym z rozmów audio-wideo i połączeń VoIP.

Przejęcie Skype za 8 miliardów dolarów to najdroższy zakup Microsoftu w całej historii korporacji. Warto jednak zestawić ten fakt z kilkoma innymi liczbami. Skype ostatnio pochwalił się rocznymi przychodami na poziomie 800 milionów dolarów i stratą zamiast zysku netto. Firma ma też kilkaset milionów długów. Ujawnia to wielką determinację Microsoftu, który nieoczekiwanie zdecydował się zapłacić dziesięciokrotność rocznych przychodów za nierentowną firmę, która przynajmniej w początkowym okresie tylko pogłębi jego straty w sektorze mobilnym.

Co tłumaczy takie posunięcie? Zaplecze technologiczne i baza użytkowników Skype. Microsoft z pewnością będzie chciał wykorzystać te atuty w swoich rozwiązaniach mobilnych i wzmocnić, czy może raczej dopiero stworzyć, sensowną konkurencję dla takich aplikacji jak Google Voice czy Apple Facetime. By wygenerować zyski, Microsoft będzie musiał jednak postarać się nieco bardziej i zdecydowanie rozwinąć obecność Skype wśród klientów biznesowych. Póki co bowiem większość klientów Skype to indywidualni użytkownicy szukający oszczędności w rozmowach VoIP. Ciekawie zapowiada się też niemal pewna już w tym momencie integracja Skype z Windows Phone - może to być milowy krok na drodze rozwoju mobilnego systemu Microsoftu, o ile oczywiście w tandemie z komunikatorem Skype zaoferuje coś więcej niż dzisiejsze wersje na Androida czy iPhona. A może Microsoft zdecyduje się całkowicie wycofać Skype z konkurencyjnych platform?

Na koniec pozostaje zapytać, co z przegranymi? Są teorie, że ani Google, ani Facebook tak naprawdę nie potrzebowali Skype. W tym pierwszym przypadku zakup nie komponował się najlepiej z Google Voice i planami na przyszłość głosowej usługi Google, w tym drugim zaś... Niektórzy sądzą wręcz, że Facebook jest największym wygranym spośród wszystkich zaangażowanych firm. Microsoft jest przecież udziałowcem Facebooka, serwis społecznościowy będzie więc miał pośredni dostęp do technologii Skype, a zakup firmy przez Microsoft pozbawi takiego dostępu Google - doskonała sytuacja dla Marka Zuckerberga, który prawdopodobnie już niedługo ogłosi szczegóły integracji swojego serwisu z komunikatorem Skype.

Aktualizacja, 10.05.2011, 14:10

Zgodnie z przewidywaniami na stronach Microsoftu pojawiła się oficjalna informacja prasowa potwierdzająca zawarcie umowy przejęcia Skype za 8,5 mld dolarów w gotówce. Microsoft utworzy dla Skype oddzielny oddział, a jego technologie będą wsparciem dla takich urządzeń jak Xbox, Kinect, Windows Phone i innych napędzanych przez system Windows. Microsoft połączy także użytkowników Skype z Outlookiem, serwerem Lync oraz usługą Xbox Live.

Dotychczasowy szef Skype, Tony Bates, obejmie funkcję prezydenta działu Microsoft Skype Division i będzie odpowiadał bezpośrednio przed Stevenem Ballmerem, CEO Microsoftu. Do finalizacji przejęcia potrzebna jest jeszcze zgoda władz antymonopolowych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)