Microsoft Mobile — nowy, duży gracz na rynku urządzeń mobilnych

Microsoft Mobile — nowy, duży gracz na rynku urządzeń mobilnych

Microsoft Mobile — nowy, duży gracz na rynku urządzeń mobilnych
26.04.2014 09:49, aktualizacja: 26.04.2014 14:31

Microsoft właśnie wchłonął dział mobilny i serwisu Nokii. Gigant z Redmond stał się jednym z ważniejszych graczy na rynku sprzętu mobilnego. Przejęcie Nokii za 5,44 miliarda euro pozwoliło Microsoftowi na zarządzanie działem, który sprzedawał ponad 200 milionów urządzeń przenośnych rocznie. Wraz ze stworzeniem nowej marki Microsoft Mobile, Redmond powiększyło się także o ponad 25 tysięcy nowych osób, pracowników Nokii.

Nowy oddział będzie mieć pod swoimi skrzydłami markę, która stanowi ponad 90% wszystkich urządzeń z Windows Phone. Dodatkowo Redmond będzie sprawowało pieczę nad marką Asha, smartfonami z serii Nokia X (opartymi na Androidzie), tanimi i prostymi telefonami (tzw. featurephonami) oraz oczywiście marką Lumia. Sama nazwa Nokia zostanie we władaniu Finów. Tutaj jednak jest kilka wyjątków. Microsoft będzie mógł używać jej w tanich featurephonach przez okres 10 lat oraz w pozostałych urządzeniach mobilnych do końca roku 2015. Dodatkowo to Microsoft przejmie zarządzanie domeną nokia.com oraz wszelkimi mediami społecznościowymi związanymi z Nokią.

Obraz

Przejęcie działu mobilnego Nokii to nowe możliwości rozwoju dla wielu usług Microsoftu, a nie tylko większa kontrola nad ekosystemem Windows Phone. Tworzenie tanich featurephonów to szansa na rozwój nowych rynków zbytu dla takich produktów z Redmond jak OneDrive, Outlook czy Office. Tutaj także wyłania się Nokia X oparta na Androidzie, która może pomóc w dotarciu usług Microsoftu do klientów indywidualnych, ale także biznesowych.

Finowie nie zostaną jednak z niczym, aczkolwiek portfolio Nokii jak i sama struktura znacznie się skurczą. Były gigant telefoniczny chce związać się z infrastrukturą sieciową, nowymi technologiami oraz usługami HERE, czyli ogólnie pojętymi mapami i lokalizacją. Te ostatnie zostaną odpłatnie udostępnione Microsoftowi na cztery najbliższe lata.

Przejęcie działu mobilnego i serwisu Nokii przez Microsoft to duża zmiana na rynku urządzeń przenośnych (tanie telefony, smartfony czy tablety). Microsoft stał się firmą, która może konkurować z gigantami pokroju Samsunga czy Apple. Wraz ze stworzeniem Microsoft Mobile wachlarz oferowanych przez Microsoft urządzeń oraz nowych rynków zbytu znacznie się powiększył. Najbliższe lata mogą przynieść bardzo ciekawe zmiany w świecie IT.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (165)