Microsoft na ratunek Apple. Znalazł lukę w systemie macOS

Microsoft na ratunek Apple. Znalazł lukę w systemie macOS

Microsoft odkrył lukę w systemie macOS
Microsoft odkrył lukę w systemie macOS
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jakub Porzycki
Konrad Siwik
21.12.2022 11:33, aktualizacja: 22.12.2022 11:29

System operacyjny macOS od Apple cieszy się dobrą reputacją pod względem bezpieczeństwa. Z tego względu wielu użytkowników błędnie sądzi, że ich komputery nie są narażone na działanie szkodliwego oprogramowania. Microsoft pokazał, że to nieprawda, identyfikując poważną lukę, która wpływa na jedną z najważniejszych linii obrony Maców.

Wspomniana luka w zabezpieczeniach systemu macOS została po raz pierwszy zauważona i zgłoszona przez Jonathana Bar Or, głównego badacza bezpieczeństwa Microsoftu, który nazwał ją Achillesem. Obecnie jest ona śledzona jako CVE-2022-42821 – podaje Microsoft w nowym wpisie na oficjalnym blogu.

Achilles atakuje Maca

Złośliwe oprogramowanie działa poprzez omijanie funkcji Gatekeeper systemu macOS. Za każdym razem, gdy użytkownik pobiera na Maca aplikację, wtyczkę lub instalator spoza App Store, Gatekeeper sprawdza, czy pochodzą one od zweryfikowanego dewelopera oraz czy są poświadczone przez Apple jako wolne od złośliwego oprogramowania. Jeśli aplikacja przejdzie te kontrole, może zostać uruchomiona na komputerze Mac użytkownika, jeśli nie – Gatekeeper po prostu ją blokuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Achilles znalazł jednak sposób na obejście tego zabezpieczenia. Jak przedstawiono w niedawnym wpisie na blogu Microsoftu, macOS przypisuje rozszerzony atrybut o nazwie com.apple.quarantine do aplikacji pobieranych za pomocą przeglądarek internetowych. Atrybut ten mówi między innymi macOS, że Gatekeeper powinien sprawdzić plik przed jego zainstalowaniem.

Tymczasem Achilles blokuje przypisanie tego atrybutu. Oznacza to, że złośliwy plik będzie mógł działać w systemie macOS bez uruchamiania Gatekeepera, a tym samym omijać wbudowane zabezpieczenia Apple.

Co więcej, Microsoft twierdzi, że Lockdown Mode w macOS nie przyda się w walce z Achillesem, ponieważ został zaprojektowany do rozwiązania innego problemu. Należy jednak zaznaczyć, że luka w zabezpieczeniach została pierwotnie odkryta przez Microsoft w lipcu 2022 r., a Apple wydało już stosowne łatki w swoim systemie.

Konrad Siwik, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)