Microsoft notuje wzrost przychodów, sprzedaż Windows słaba

Microsoft notuje wzrost przychodów, sprzedaż Windows słaba

21.10.2011 12:07

Microsoft zanotował wzrost o 7% przychodów w pierwszym kwartale 2012 roku obrachunkowego. Mimo dobrych wyników finansowych jest też czego się obawiać - na przykład sprzedaży systemu Windows.

Na początek parę liczb. 17,37 mld dolarów to przychód z ostatniego kwartału (7% wzrostu). 7,20 mld dolarów to zysk operacyjny netto, a 5,74 mld dolarów to zarobki „na czysto” firmy z Redmond (10% wzrostu). Na pierwszy rzut oka całkiem niezłe wyniki. Firma chwali się, że najlepiej sprzedającym się produktem jest pakiet biurowy Office, wzrasta też zainteresowanie Office 365, Dynamics CRM Online i Windows Azure. Największe przychody pochodzą z oddziałów Business Division i Windows Live Division - 5,62 i 4,8 mld dolarów. Najgorzej radzi sobie już tradycyjnie zespół zajmujący się usługami internetowymi. Na wyszukiwarce Bing Microsoft stracił w ostatnim kwartale 494 mln dolarów.

Największym problemem Microsoftu nie jest jednak wyszukiwarka internetowa, ale sprzedaż pecetów. Ta zaś jest coraz wolniejsza - rynek komputerów osobistych wzrósł około 1-3% w ostatnim kwartale. Oznacza to również mniejsze zyski ze sprzedaży systemu Windows. Najgorzej sprzedają się netbooki, być może między innymi z powodu wzrastającej popularności tabletów (zwłaszcza iPada firmy Apple).

Jak zwykle dobrze sprzedają się produkty związane z platformą Xbox. W ostatnim kwartale wydano między innymi grę „Gears of War 3”, która sprzedała się w ponad 3 mln kopii w ciągu pierwszego tygodnia. Na Xboksie Microsoft zarobił w sumie 352 mln dolarów (przychód wyniósł 2 mld). Jak zwykle nie podano też informacji na temat sprzedaży smartfonów z Windows Phone. Być może rozpoczęcie sprzedaży telefonów z tym systemem przez Nokię w przyszłym tygodniu zmieni nieco sytuację na rynku.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)