Microsoft ogłasza 12 zasad tworzenia Windows

Microsoft ogłasza 12 zasad tworzenia Windows

Wojciech Kowasz
20.07.2006 09:43

Aby uczynić przejrzystym i wolnym od jakichkolwiek zarzutówproces tworzenia przyszłych wersji systemu Windows, a także w celuzapewnienia równych szans dla konkurencji, Microsoft ogłasza 12zasad do jakich zamierza się stosować. Zasady te gwarantują przedewszystkim, że użytkownicy przyszłych systemów będą mieli pełnąswobodę wyboru oprogramowania, zaś deweloperzy uzyskają znacznąpomoc przy tworzeniu własnych rozwiązań z myślą o platformieWindows. Zasady podzielono na trzy główne części: I: Wybór dla producentów sprzętu i klientów

Instalacja dowolnego oprogramowania Użytkownicy będą mogli zainstalować dowolne oprogramowanieprzeznaczone na platformę Windows.

Łatwość dostępu Producenci sprzętu będą mogli swobodnie umieszczać skróty dooprogramowania firm trzecich w sprzedawanych przez siebie systemachOEM.

Programy domyślne Microsoft zaprojektuje metodę dowolnego ustawianiaoprogramowania firm trzecich jako domyślnej przeglądarki,odtwarzacza, edytora tekstów itp.

Promocja oprogramowania firm trzecich Microsoft pozwoli producentom oprogramowania na takie promowaniealternatywnego oprogramowania, że będą oni mieli prawo usunąć zsystemu Windows środki dostępu do oprogramowania Microsoft.

Gwarancja biznesowa Microsoft nie będzie zgłaszał pretensji, jeśli producencioprogramowania będą promowali inne oprogramowanie niż zawarte wsystemie.

II: Możliwości dla deweloperówAPIs Microsoft otworzy deweloperom dostęp do wielu usług systemowychpoprzez udostępnienie stosownie udokumentowanych APIs. Microsoftzagwarantuje również, że cokolwiek w systemie Windows potrafizrobić jego produkt, będzie w stanie zrobić to także oprogramowaniekonkurencyjne.

Internet Microsoft będzie wspierał innowację w zakresie Internetu poprzezniezależne od Windows tworzenie oprogramowania z rodziny WindowsLive.

Otwartość Internetu Microsoft gwarantuje, że nie będzie blokował dostępu anipobierał opłat za wejście na żadną zgodną z prawem witrynęnienależącą do Microsoft.

Brak wyłączności Microsoft nie będzie zawierał umów z firmami trzecimi, którewiążą się z obowiązkiem promocji oprogramowania Microsoft.

III: Interoperacyjność użytkowników Protokoły komunikacyjne Microsoft udostępni na rozsądnych, komercyjnych zasadachwszystkie protokoły komunikacyjne wykorzystane w systemieWindows.

Dostępność patentów Microsoft Microsoft będzie licencjonował patenty na rozwiązania zawarte wsystemie operacyjnym (inne niż te wpływające na wizerunek tychsystemów) na równych i rozsądnych zasadach, dopóki licencjobiorcybędą przestrzegać praw własności intelektualnej Microsoft.

Standardy Microsoft będzie promował szeroką gamę standardów dostępnych narynku, a także będzie włączał się do prac nad różnymistandardami.

Microsoft publikuje powyższe zasady na swojej stronie izobowiązuje się do ich aktualizacji od czasu do czasu, aprzynajmniej raz na trzy lata, aby zagwarantować ich spójność iaktualność.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)