Microsoft ostrzega. Linux nie jest bezpieczny

Microsoft ostrzega. Linux nie jest bezpieczny

Linux wygrywa z Windowsem? Microsoft uważa inaczej
Linux wygrywa z Windowsem? Microsoft uważa inaczej
Źródło zdjęć: © Google Autodraw
Karolina Kowasz
21.05.2022 15:25, aktualizacja: 21.05.2022 17:34

Do nieustającej wojny o wyższość jednego systemu nad drugim postanowił dołączyć sam Microsoft. Firma stwierdziła, że Linux wcale nie jest tak bezpieczny, jak wydaje się jego użytkownikom i podała na to konkretne statystyki.

Na swoim blogu Microsoft opisał, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zespół specjalistów zaobserwował 254 proc. wzrost aktywności trojana linuksowego o nazwie XorDdos. Jego głównym zadaniem są ataki typu DDoS, jednak szkodnik może być również używany jako brama do dystrybucji dodatkowych ładunków.

XorDdos ma być dowodem na zmianę trendu, który dotychczas wskazywał większe zagrożenie szkodliwym oprogramowaniem dla użytkowników Windowsa. Trojany coraz częściej atakują systemy oparte na Linuksie, co jest szczególnym zagrożeniem dla infrastruktur chmurowych i urządzeń Internetu rzeczy (IoT), które często korzystają z Androida i lekkich wersji Linuksa.

Specjaliści z Microsoftu podkreślają, że w ostatnich kampaniach zaobserwowano sprytne ukrywanie złośliwego działania wspomnianego trojana, chociażby poprzez nadpisywanie wrażliwych plików pustym bajtem. XorDdos posiada także mechanizmy obsługujące różne dystrybucje Linuksa, dlatego nie można stwierdzić, że któraś z dystrybucji systemu z pingwinem jest mniej narażona na ataki.

Użytkowników Windowsa firma uspokaja informacją na temat Microsoft Defendera. Ma on skutecznie chronić przed XorDdos, wykrywając i naprawiając wieloetapowe, modułowe ataki trojana w całym łańcuchu ataków i wszelkich potencjalnych działań następczych. Po jego ewentualnym wykryciu usługa generuje alert, który pokazuje pełny łańcuch ataków, w tym drzewo procesów, informacje o plikach, informacje o użytkownikach i szczegóły zapobiegania.

Karolina Kowasz, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (313)