Microsoft pozwany za śledzenie użytkowników Windows Phone

Microsoft pozwany za śledzenie użytkowników Windows Phone

01.09.2011 12:42

Do amerykańskiego sądu trafił pozew zbiorowy przeciwko Microsoftowi. Firma oskarżona jest o śledzenie pozycji osób korzystających ze smartfonów z systemem Windows Phone.

Co gorsza, według złożonego pozwu, Microsoft śledził swoich klientów nawet kiedy ci oficjalnie poprosili firmę o wyłączenie tej funkcji w smartfonach. Twórca Windows Phone został więc oskarżony nie tylko o zbieranie informacji na temat swoich użytkowników, ale także ignorowanie próśb o zaprzestanie procederu. Microsoft miał też okłamać amerykański Kongres twierdząc, że zbierał dane tylko za zgodą użytkowników. Według złożonego w sądzie stanowym w Seattle pozwu śledzenie odbywało się za pośrednictwem kamery, która wskazuje położenie telefonu za pomocą GPS. Nie podano jeszcze sumy, jakiej oskarżający domagać się będą od firmy z Redmond za poniesione szkody.

Microsoft jest kolejną firmą, która ma nieczyste sumienie w stosunku do swoich klientów korzystających ze smartfonów. Wcześniej o podobne praktyki oskarżano między innymi Apple’a oraz Google’a. Obie firmy zbierały informacje na temat lokalizacji telefonów z Androidem i iOS. Wygląda na to, że twórcy systemów dla urządzeń mobilnych nie potrafią się powstrzymać przed zbieraniem - nie zawsze legalnie - danych na temat swoich użytkowników. Co prawda zarzekają się oni, że informacje gromadzone są anonimowo i wykorzystywane w dobrych celach, ale deklaracje te wydają się być jedynie próbą uspokojenia opinii publicznej. Anonimowość nie tylko w Sieci staje się coraz rzadszym zjawiskiem. Pytanie, jakie będzie to miało skutki dla zwykłych użytkowników?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)