Microsoft pozwoli na uruchomienie Linuksa w Windows Azure?

Microsoft pozwoli na uruchomienie Linuksa w Windows Azure?

Wojciech Kowasz
03.01.2012 11:59

Wszystko wskazuje na to, że już na wiosnę będziemy mogli uruchomić maszyny wirtualne z Linuksem w chmurze Windows Azure.

Jak bloguje Mary Jo Foley, obsługa systemu Linux nie pojawi się jednak wprost, jak i nie będzie objęta oficjalnym wsparciem. Niemniej pojawią się techniczne możliwości, aby możliwe było zainstalowanie Linuksa. Wszystko za sprawą nowej funkcji, do wdrożenia której Microsoft przygotowuje się na wiosnę. Funkcja ta umożliwi zachowywanie stanu maszyn wirtualnych uruchamianych w ramach chmury Windows Azure. Do tej pory bowiem maszyny te mogły być w dowolnej chwili restartowane przez usługę i funkcjonowały w zasadzie tylko jako moc obliczeniowa, a wszelkie dane przechowywane były w bazie danych SQL Azure lub zewnętrznie. Z oczywistych względów wiązało się to z niemożnością uruchomienia wielu istotnych usług w ramach roli Azure VM, na przykład serwera SharePoint.

Wkrótce to jednak ma się zmienić. Według nieoficjalnych informacji Microsoft umożliwi uruchomienie w swojej chmurze „stałych” maszyn wirtualnych, których stan będzie zachowywany nawet po restarcie. Oznacza to, że znacznie poszerzy się zakres możliwości wykorzystania takich serwerów. Co najciekawsze jednak, oznacza to również, że użytkownicy będą mogli zainstalować na takiej maszynie własne obrazy systemów — również Linuksa. Podobno było to jedno z częstszych życzeń klientów korporacyjnych korzystających z Windows Azure, a Microsoft prywatnie już w połowie ubiegłego roku testował działanie Debiana w swojej chmurze.

Wiosną ma się pojawić wersja Community Technology Preview udostępniająca opisywane funkcje. Być może po zakończeniu testów wsparcie dla Linuksa w Windows Azure pojawi się oficjalnie. Microsoft na razie nie komentuje tych doniesień.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)