Microsoft ujawnił plany na najbliższy rok

Microsoft ujawnił plany na najbliższy rok

Marcin Paterek
11.07.2013 13:10

Microsoft podczas Worldwide Partner Conference ujawnił swoje plany na najbliższe 12 miesięcy. Spodziewać możemy się wielu nowości, bo jak podkreślił prowadzący spotkanie Kevin Turner, będzie to rok największego rozwoju w historii firmy. Słowa te potwierdza slajd obrazujący niechronologiczną mapę aktualizacji, które koncern zaplanował dla w zasadzie wszystkich oferowanych produktów.

Najmniej uwagi Microsoft zdaje się przywiązywać do dalszego rozwoju Windows 8. Najważniejszym punktem będzie oczywiście aktualizacja do wersji 8.1, nad którą prace mają zakończyć się już pod koniec przyszłego miesiąca. Oprócz tego na tym polu będzie raczej spokojnie — koncern przygotowuje się do zapowiedzi nowych urządzeń (chodzi tu pewnie o sprzęt, który trafi do sklepów jeszcze przed świętami), a także poświęca czas na ulepszenie aplikacji własnych i zewnętrznych producentów.

Znacznie ciekawiej prezentuje się przyszłość Windows Phone. Najważniejsza informacja to zapowiedź stworzenia wspólnej platformy dla aplikacji Windows i Windows Phone, ale póki co firma nie ujawniła żadnych szczegółów fuzji. Druga istotna wiadomość to przedłużenie wsparcia dla systemu z 18 do 36 miesięcy, dzięki czemu posiadacze smartfonów mają być pewni, że nie zostaną z dnia na dzień zostawieni na pastwę losu. W ramach rozwoju platformy Microsoft planuje w pierwszej połowie 2014 r. wypuścić aktualizację systemu (prawdopodobnie do wersji 8.1), która doda możliwość szyfrowania poczty z użyciem S/MIME, wsparcie dla sieci VPN, obsługę EAP-TLS, a także wprowadzi kilka zmian w ekranie kafelków. Do tego koncern chce rozwinąć ofertę smartfonów — w ciągu najbliższych 12 miesięcy mamy zobaczyć zarówno modele flagowe (określane mianem „killer hardware”), jak i te skierowane do mniej zamożnych klientów. Niewykluczone, że jest to potwierdzenie plotek o ponownym zainteresowaniu LG tym systemem i planach hinduskiego producenta Micromax, który rzekomo ma chrapkę na zbudowanie budżetowych urządzeń z Windows Phone.

350039322935977921

Dział sprzętowy Microsoftu będzie mieć w nadchodzącym roku ręce pełne roboty. Tablety Surface, choć nie udało im się odnieść wielkiego sukcesu, mają być dalej rozwijane — z planów wynika, że koncern przygotowuje aktualizacje (pod tym słowem może kryć się zarówno nowa wersja oprogramowania, jak i sprzętu) dla modeli RT i Pro. Ponadto właściciele Surface będą mogli wybierać z większej gamy akcesoriów dostępnych w poszerzonej palecie kolorów. Wielkie nadzieje Microsoft wiąże też z debiutem Xboksa One, który może na lata wyznaczyć kurs firmy. Do połowy 2014 r. firma chce rozwijać konsolę pod względem sprzętowym, m.in. poprzez ulepszanie Kinecta i wypuszczanie dodatkowych akcesoriów. Ponadto koncern ma zamiar aktywnie działać jako producent i dystrybutor gier, a w planach znajduje się też aktualizacja „usług muzycznych”.

Wiele nadchodzących zmian dotyczyć będzie oferowanych przez Microsoft usług. Na pierwszy ogień pójdzie Skype, który ma stać się kluczowym elementem Windows 8.1, Windows Phone i Xboksa One, a także zostanie zintegrowany z Officem 365 i witryną Outlook.com. Dodatkowo program ma się lepiej sprawdzać w biznesie dzięki opcji przeprowadzania rozmów w większym gronie i nawiązywania połączeń w chmurze. Rozwój czeka też wyszukiwarkę Bing, która oprócz zintegrowania z w.w. platformami, ma doczekać się aktualizacji połączonych aplikacji (np. Bing Wiadomości) i lepszej współpracy z pakietem Office. Microsoft pracuje też nad wyrwaniem kawałka rynku z rąk Google za sprawą tajemniczych „reklam nowej generacji”. Kilku zmian doczeka się też sam Office — przeznaczone dla niego aplikacje pojawią się w Windows Store, a pakiet programów będzie aktualizowany co kwartał. Ponadto Yammer zostanie zintegrowany z SharePoint i Lync.

Koncern poświęci też sporo czasu na wsparcie produktów biznesowych. W ciągu najbliższych 12 miesięcy ukażą się Microsoft Dynamics CRM 2013, GP 2013 R2 i NAV 2013 R2, a także SQL Server 14 i Windows Server 2012 R2. Poza tym firma planuje dalszy rozwój projektów Azure, Intune, PolyBase i Dynamics AX 2012 R2.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)