Microsoft uwolnił swój klasyczny menedżer plików, ruszy na nowych Windowsach

Microsoft uwolnił swój klasyczny menedżer plików, ruszy na nowych Windowsach

Wyszukiwanie plików z depositphotos
Wyszukiwanie plików z depositphotos
10.04.2018 11:57

Zanim pojawiło się w Windows 95 narzędzie o nazwie EksploratorPlików, przez wiele lat użytkownicy graficznych systemówMicrosoftu korzystali z czegoś, co nazywało się Menedżerem plików(WinFile). Narzędzie to, używane jeszcze w czasach Windows 3.11 iWindows NT 3.51 dalekie było od rzekomej prostoty jednopanelowychprogramów do zarządzania plikami, oferując pracę w wieluokienkach i szybki dostęp do głównych funkcji poprzez skróty klawiszowe. Czy na współczesnym windowsowym pulpicie jest miejscena takie narzędzie? Kilka dni temu Microsoft uwolnił na GitHubie kod źródłowyWinFile, z licznymi poprawkami jego autora, dzięki którym uruchomisię nawet na Windowsie 10, możecie więc sprawdzić to sami.

Menedżer plików jest teraz dostępny jako 32-bitowa aplikacja(można samemu skompilować ją sobie na 64-bitowy system),działająca na wszystkich wspieranych systemach Microsoftu idostarczona przez jego autora Craig Wittenberga w dwóch postaciach:

Pierwsza (original_plus) jest tak bliska oryginału jak to tylkomożliwe – to kod przeniesiony z Windows NT4, z minimalnymizmianami, pozwalającymi na skompilowanie narzędzia w Visual Studio.

Obraz

Druga (master v 10.0) powstała na bazie original_plus,uzupełnionego o liczne łatki, faktycznie usprawniające pracę zprogramem – wynik wielu lat doświadczeń autora, którynajwyraźniej nie lubi jednopanelowych menedżerów plików i odponad 10 lat korzysta z przeróbki klasycznego WinFile.

Wśród najważniejszych zmian, jakie wprowadzono do tejuwspółcześnionej wersji należą m.in. obsługa przeciągnij iupuść dla obiektów OLE, lepsze zarządzanie skrótówklawiszowych, obsługa klawiszy kursora w nawigacji, obsługa menukontekstowego, uruchomienie Notatnika na pliku klawiszem F12, lepszewyszukiwanie, uruchamianie powłoki i nowe opcje sortowania.

Program został udostępniony na wolnej licencji MIT, ale cociekawe, jeśli ktoś chce pracować nad jego rozwojem, musi wpierwpodpisać umowę CLA(Contributor License Agreement). Oczywiście jeśli komuś się tonie podoba, może po prostu WinFile sforkować – zrobiło to jużponad 200 osób.

Ulepszoną i oryginalną wersję Menedżera plików z Windowsa NTznajdziecie w naszej bazie oprogramowania – oczywiście naWindowsa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)