Microsoft walczy o kasację 899 mln euro kary

Microsoft walczy o kasację 899 mln euro kary

24.05.2011 17:30

Microsoft walczy przed Komisją Europejską o zniesienie kary nałożonej w lutym 2008 roku. Grzywna w wysokości 899 mln euro została zasądzona za niepodporządkowanie się decyzjom KE.

Przypomnijmy, że w lutym 2008 roku Komisja Europejska nałożyła karę na Microsoft za naruszanie postanowień wyroku antymonopolowego jeszcze z 2004 roku. Firma z Redmond zaraz po nałożeniu grzywny apelowała przed sądem argumentując, że kara w chwili nałożenia dotyczyła już przeszłych wydarzeń, a stan faktyczny był inny. Firma dostosowała się bowiem do zaleceń KE. Taką samą argumentację przedstawili również i dzisiaj prawnicy Microsoftu. Jean Francois Belli, przedstawiciel Microsoftu, stwierdził przed sądem, że kara jest całkowicie niezasłużona i wygórowana. Czy sąd przychyli się do zdania Microsoftu, dowiemy się za około 6 miesięcy.

Nawet jeśli zapadnie wyrok nieprzychylny dla firmy, może ona odwoływać się do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Stanowi on ostatnią instancję w sądownictwie Unii. Cała sprawa mimo iż sięga niemal dekadę wstecz, jest z napięciem obserwowana przez inne firmy. Od wyroku dotyczącego Microsoftu mogą zależeć także inne sprawy, którymi zajmuje się europejski sąd — na przykład grzywna dla Intela w wysokości 1,6 mld euro nałożona przez KE w dwa lata temu. Z kolei za wyrokiem skazującym optowały takie firmy jak IBM, Oracle czy Red Hat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)