Microsoft walczy w sprawie i4i w Sądzie Najwyższym

Microsoft walczy w sprawie i4i w Sądzie Najwyższym

18.04.2011 16:18

Ostatnia deska ratunku dla Microsoftu o kradzież patentów w Wordzie to Sąd Najwyższy. Dzisiaj firma rozpoczyna kolejną batalię, której stawką jest 200 mln dolarów.

Dzisiaj rozpoczyna się ostatnie już starcie między Microsoftem a i4i w sprawie nielegalnego wykorzystania patentów. Firma z Redmond kilkakrotnie przegrywała już proces, jednak jej prawnicy odwoływali się od wyroku sądu. Ostateczną decyzję ma podjąć Sąd Najwyższy, który zadecyduje, czy Microsoft jest rzeczywiście winny wprowadzenia do edytora tekstu Word opatentowanych funkcji związanych z edycją plików XML. Oskarżony musiał już zapłacić i4i 290 mln dolarów, a także wstrzymać sprzedaż pakietu Office 2007 na terenie USA. Microsoftowi udało się jednak odwołać do Sądu Najwyższego, wskazując na błędy procesowe i konieczność ponownego rozpatrzenia sprawy.

Ostateczny wyrok może być przełomowy nie tylko dla Microsoftu, ale również dla prawa patentowego w USA. Jeżeli sąd przyzna rację firmie z Redmond, ułatwi to chronienie wielkich spółek przed podobnymi procesami. Często są one atakowane przez tzw. trolli patentowych, którym zależy jedynie na wywalczeniu jak największych pieniędzy w sądzie. Po stronie Microsoftu opowiedziały się inne wielkie firmy takie jak Apple, Google, Red Hat czy Yahoo!

Z drugiej strony, zbyt mocna pozycja wielkich firm technologicznych może doprowadzić do ograniczenia innowacyjności. Małe, prężne spółki nie chronione prawem patentowym, nie będą mogły konkurować z gigantami. W starciu z Microsoftem, przedstawicieli i4i popierają między innymi rząd USA, Bayer czy byli szefowie amerykańskiego Urzędu Patentowego. Decyzja Sądu Najwyższego powinna zapaść do końca czerwca tego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)