Microsoft wycofuje z Windowsa 10 funkcję usuwania preinstalowanych aplikacji

Microsoft wycofuje z Windowsa 10 funkcję usuwania preinstalowanych aplikacji

Microsoft wycofuje z Windowsa 10 funkcję usuwania preinstalowanych aplikacji
25.01.2017 16:42, aktualizacja: 25.01.2017 17:22

Pewnie nie było to zgodne z ambicjami Microsoftu, ale jedną z najbardziej wyczekiwanych przez użytkowników funkcji Creators Update, była możliwość łatwego usuwania preinstalowanych aplikacji zarówno z poziomu Menu Start, jak i Ustawień. No właśnie, była.

Trafnym spostrzeżeniem podzielił się użytkownik jantari na łamach Reddita. Zauważył on, że w udostępnionej kilka dni temu kompilacji 15014 Windowsa 10, wspomniana możliwość usuwania aplikacji zniknęła.

Usuwanie apek Microsoftu stało się możliwe w kompilacjach testowych w październiku. Dzięki temu możliwe było pozbycie się wielu składników systemu, między innymi aplikacji poczty, Xboksa, Pogody, Groove Music. Funkcja cieszyła się sporym zainteresowaniem szczególnie wsród tych, którzy wyboru odtwarzacza czy programu pocztowego wolą dokonywać samodzielnie.

źródło: pureinfotech.com
źródło: pureinfotech.com

Jak jednak wytknął Microsoftowi Jan von Tetzchner, twórca przeglądarki Vivaldi, korporacja jest na bakier z szanowanie swobody wyboru użytkowników. Pozbawienie użytkowników Windowsa 10 możliwości zwolnienia nieco miejsca na dysku, poprzez usunięcie oprogramowania Microsoftu, trudno niestety uznać za szczególne zaskoczenie.

Pozostaje oczywiście możliwość usunięcia preinstalowanych aplikacji za pomocą Powershella. Wystarczy tam z uprawnieniami administratorskimi wprowadzić polecenie: Get-AppxPackage nazwa | Remove-AppxPackage. Nazwy paczek można zaś wylistować poleceniem Get-AppxPackage.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (166)