Microsoft zapewni nowemu Ubuntu wsparcie takie jak zapewnia dla Windows 10

Microsoft zapewni nowemu Ubuntu wsparcie takie jak zapewnia dla Windows 10

Sudo apt-get upgrade_ z depositphotos
Sudo apt-get upgrade_ z depositphotos
01.03.2018 12:28

Dla Microsoftu nowe Ubuntu 18.04 ma być systemem operacyjnymtraktowanym na równi w z Windows 10, któremu zaoferowane będziewsparcie na *najwyższym poziomie. Bez obaw, Microsoft niekupił Canonicala. Chodzi wyłącznie o wsparcie na microsoftowejplatformie wirtualizacji, a ten najwyższy poziom *topo prostu te funkcje, które już od dawna oferują konkurencyjneVirtualBox i VMware Player.

Na łamach TechNetu pojawił sięwpis Craiga Wilhite’a, poświęcony wirtualizacji Ubuntu wśrodowisku Hyper-V, które dziś oferuje systemom- gościomnajwyższy poziom wsparcia – o ile są to klienty Windows.Uruchomienie innego systemu operacyjnego pokazuje, jak dalekoMicrosoft pozostał za konkurencją, nie mamy nawet połączeniaschowków między hostem a gościem. Zwrócili na to uwagę teżużytkownicy Hyper-V, wzywając do zapewnienia porównywalnegowsparcia dla Linuksa.

Rozszerzony tryb sesji w Hyper-V dla maszyny z Ubuntu – pełen dostęp do dysków hosta (źródło: technet.microsoft.com)
Rozszerzony tryb sesji w Hyper-V dla maszyny z Ubuntu – pełen dostęp do dysków hosta (źródło: technet.microsoft.com)

Nowe Ubuntu 18.04 ma byćpierwszym, które takie porównywalne wsparcie otrzyma. Mamyspodziewać się możliwości dynamicznego skalowania rozmiarówokien, połączonego schowka, a nawet trybu z dostępem do niektórychzasobów sprzętowych hosta. Kreator szybkiego tworzenia maszynwirtualnych w Hyper-V ma pozwolić na stworzenie i uruchomienietakiej maszyny wirtualnej z Ubuntu w trzech kliknięciach.

Innymi słowy Microsoft wreszciezaoferuje funkcje, które w hiperwizorach Oracle’a i VMwaredostępne są od wielu lat. I gdyby na tym się to skończyło, niebyłoby o czym specjalnie mówić, w końcu jak ktoś chciał naWindowsie uruchamiać zwirtualizowanego Linuksa, to miał lepszeopcje niż Hyper-V. Jednak Microsoft to swoje rozszerzone wsparciezrealizował zupełnie inaczej niż konkurenci, z bardzo ważnymikonsekwencjami dla wykorzystania linuksowych systemów w środowiskachwindowsowych.

Rozszerzony tryb maszynywirtualnej z Ubuntu działa dokładnie tak samo jak rozszerzony trybdla maszyny wirtualnej z Windowsem, na bazie protokołu zdalnegopulpitu RDP. Programiści Microsoftu zaangażowali się w rozwójprojektu xrdp,otwartego serwera tego protokołu, który pozwala obecnie nie tylkona dwukierunkową obsługę schowka, ale też przekierowanie dźwiękuz gościa na hosta i montowanie lokalnych dysków na zdalnej maszynie– wszystko oczywiście po szyfrowanym połączeniu. Wszystko toidzie strumieniowane po gniazdkach Hyper-V (hv_sock), zwykorzystaniem zoptymalizowanej warstwy transportowej VMBus. Wkłademfirmy z Redmond jest właśnie umożliwienie współpracy xrdp zgniazdkami hv_sock.

Już teraz użytkownicyinsiderskich kompilacji Windowa (w wersji co najmniej 17063) mogąwypróbować działanie tak doskonale zwirtualizowanego Ubuntu nawindowsowym hoście. Poradnik znajdziecie we wpisiena TechNecie. Ubuntu 16.04 wymaga skompilowania specjalnej wersjixrdp i wgrania kernela Linux Azure, ale wersja dostępna dla Ubuntu18.04 już w pełni wspiera hv_sock, a jej kernel 4.15 zawiera łatkipotrzebne do obsługi gniazdek Hyper-V. W tej sytuacji sięganie poinne narzędzia wirtualizacyjne na Windowsie może faktycznie okazaćsię zbyteczne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)