Microsoft zapłaci miliard dolarów za umowę z Nokią

08.03.2011 13:24, aktual.: 08.03.2011 14:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ile zapłaci Microsoft w ramach umowy z Nokią w sprawie systemu operacyjnego dla smartfonów? Zdaniem serwisu Bloomberg, ponad miliard dolarów za pięcioletnią współpracę.

Umowa między Microsoftem i Nokią zakłada współpracę dotyczącą nie tylko systemu operacyjnego. Microsoft, który zainwestuje w rozwój i promocję Windows Phone 7 1 mld dolarów, będzie mógł skorzystać z produktów Navteq stworzonych przez fińską firmę, a także uzyska przywileje jako reklamodawca. Otrzyma również dostęp do niektórych patentów współpracownika. Z kolei Nokia będzie płacić za każdą kopię Windows Phone 7 zainstalowaną w jej smartfonach.

Nokia i Microsoft zawarły umowę partnerską dotyczącą produkcji smartfonów w pierwszej połowie lutego. Jest to jedna z największych transakcji w ostatnich latach, w dodatku o znaczeniu strategicznym dla obu spółek. Nokia jest dziś praktycznie nieobecna na rynku smartfonów, Microsoft zaś musi mierzyć się z takimi gigantami jak Apple czy Google. Miejsce popularnego jeszcze kilka lat temu Windows Mobile zajęły takie systemy jak iOS czy Android, a Windows Phone 7 nie zdobył jak na razie dużej popularności wśród użytkowników.

Oferty współpracy z fińską firmą składały podobno także inne spółki (na przykład Google), nikomu jednak nie udało się przebić kwoty proponowanej przez Microsoft. Może to świadczyć o desperacji firmy z Redmond. Według Bloomberga, Steve Ballmer mógł podjąć decyzję pod naciskiem inwestorów, którzy domagają się dobrych wyników finansowych na rynku urządzeń mobilnych. Jeżeli Windows Phone 7 okaże się niewypałem, Microsoft będzie miał spore kłopoty. Pytanie tylko, czy rozwiąże je transakcja z Nokią, która jak dotąd nie potrafiła stworzyć konkurencji dla iPhone’a czy telefonów z Androidem?

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)